Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Audi A5 Coupé 3.2 FSI multitronic 2009 |
|---|
| Brand | Audi |
|---|---|
| Range | A5 |
| Generation | 8F/8T |
| Model series | A5 (8T) Coupé (2007 - 2011) |
| Engine version | A5 Coupé 3.2 FSI |
| Engine subversion | multitronic |
| Car body type | Coupe |
| Number of seats | 4 |
| Number of doors | 2 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | CVT transmission |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 04.2009 |
| Model end date | 07.2011 |
| PERFORMANCE Audi A5 Coupé 3.2 FSI multitronic 2009 |
|---|
| Maximum power (kW) | 195 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 265 |
| Acceleration (s) | 6,6 |
| Top speed (km/h) | 250 |
| Driving noise | 74 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Audi A5 Coupé 3.2 FSI multitronic 2009 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 8,2 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 65,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 11,6 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 6,2 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 8,2 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 5 |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 192 g/km |
| ENGINE Audi A5 Coupé 3.2 FSI multitronic 2009 |
|---|
| Engine code | CAL |
|---|---|
| Torque | 330 |
| Number of gears | 1 |
| Installation position / engine type | Front engine / V-engine |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 6 |
| Fuel injection type | Direct injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 3197 |
| Power / torque | 195 kW (265 HP) / 330 Nm |
| Power (KW) | 195 |
| Power (HP) | 265 |
| Engine size / displacement (ccm) | 3197 ccm |
| Maximum power at rpm. | 6500 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 3000 RPM |
| TRANSMISSION Audi A5 Coupé 3.2 FSI multitronic 2009 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | CVT transmission |
| Number of gears | 1 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Audi A5 Coupé 3.2 FSI multitronic 2009 |
|---|
| Length (mm) | 4625 |
|---|---|
| Width (mm) | 1854 |
| Width including mirrors (mm) | 2020 |
| Height (mm) | 1372 |
| Wheelbase (mm) | 2751 |
| Turning circle (m) | 11,4 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 455 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1570 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1995 |
| Payload weight / capacity (kg) | 425 |
| Vertical load capacity | 80 kg |
| Roof load capacity | 75 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1700 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 750 kg |
| Trailer hitch | Optional (extra charge) |
| Trailer coupling type | removable |
| BODY AND CHASSIS Audi A5 Coupé 3.2 FSI multitronic 2009 |
|---|
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Number of doors | 2 |
| Number of seats (normal) | 4 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| Active steering | Optional (extra charge) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 225/50R17Y |
|---|
| EQUIPMENT Audi A5 Coupé 3.2 FSI multitronic 2009 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Front head airbag | Series (included) |
| Rear head airbag | Series (included) |
| Active headrests | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| Auto distance control | Optional (extra charge) |
| Lane change assistant | Optional (extra charge) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Vehicle dynamics control - trailer | Car package |
| Light sensor | Car package |
| Rain sensor | Car package |
| Lane departure | Optional (extra charge) |
| Driving dynamics control | Electronic Stability Programme |
| High-beam assistant | Optional (extra charge) |
| Parking aid | Optional (extra charge) |
| Parking aid designation | rear |
| Hill start assist | Optional (extra charge) |
| INTERIOR |
|---|
| Light sensor | Car package |
|---|---|
| Air conditioning | Series (included) |
| Radio | Series (included) |
| Digital radio reception (DAB) | Optional (extra charge) |
| Hands-free system | Optional (extra charge) |
| Navigation | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Leather interior | Optional (extra charge) |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| Headlights | Optional (extra charge) |
| Xenon headlights | Series (included) |
| Central locking system | Series (included) |
| Alloy wheels | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Audi A5 Coupé 3.2 FSI multitronic 2009 |
|---|
| Car warranty | 2 years |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Audi Cars