Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Honda HR-V 1.5 i-VTEC Executive CVT 2015 |
|---|
| Brand | Honda |
|---|---|
| Range | HR-V |
| Generation | 2. Generation |
| Model series | HR-V (II) (2015 - 2018) |
| Engine version | HR-V 1.5 i-VTEC |
| Engine subversion | Executive CVT |
| Car body type | SUV |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | CVT transmission |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 09.2015 |
| Model end date | 08.2018 |
| PERFORMANCE Honda HR-V 1.5 i-VTEC Executive CVT 2015 |
|---|
| Maximum power (kW) | 96 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 130 |
| Acceleration (s) | 11,4 |
| Top speed (km/h) | 187 |
| Driving noise | 73 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Honda HR-V 1.5 i-VTEC Executive CVT 2015 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 5,4 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 50,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 6,3 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 4,8 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 5,4 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 6b (NEFZ) |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 125 g/km |
| ENGINE Honda HR-V 1.5 i-VTEC Executive CVT 2015 |
|---|
| Engine code | L15BY |
|---|---|
| Torque | 155 |
| Number of gears | 1 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Direct injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1498 |
| Power / torque | 96 kW (130 HP) / 155 Nm |
| Power (KW) | 96 |
| Power (HP) | 130 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1498 ccm |
| Maximum power at rpm. | 6600 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 4600 RPM |
| Automatic start / stop | Series (included) |
| TRANSMISSION Honda HR-V 1.5 i-VTEC Executive CVT 2015 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | CVT transmission |
| Number of gears | 1 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Honda HR-V 1.5 i-VTEC Executive CVT 2015 |
|---|
| Length (mm) | 4294 |
|---|---|
| Width (mm) | 1772 |
| Width including mirrors (mm) | 2019 |
| Height (mm) | 1605 |
| Wheelbase (mm) | 2610 |
| Ground clearance (mm) | 170 mm |
| Turning circle (m) | 11,4 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 393 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1320 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1790 |
| Payload weight / capacity (kg) | 470 |
| Vertical load capacity | 70 kg |
| Roof load capacity | 75 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1000 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 500 kg |
| BODY AND CHASSIS Honda HR-V 1.5 i-VTEC Executive CVT 2015 |
|---|
| Body type | SUV |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 215/55R17V |
|---|
| EQUIPMENT Honda HR-V 1.5 i-VTEC Executive CVT 2015 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Front head airbag | Series (included) |
| Rear head airbag | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| Active headrests | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| City emergency brake assist | Series (included) |
| Collision warning | Series (included) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Light sensor | Series (included) |
| Rain sensor | Series (included) |
| Lane departure | Series (included) |
| Driving dynamics control | Vehicle Stability Assist (Honda) |
| Traffic sign recognition | Series (included) |
| Parking aid | Series (included) |
| Parking aid designation | front+rear with rear view camera |
| Hill start assist | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Light sensor | Series (included) |
|---|---|
| Air conditioning | Series (included) |
| Radio | Series (included) |
| Navigation | Series (included) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| Rear head restraints | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| LED headlights | Series (included) |
| Central locking system | Series (included) |
| Alloy wheels | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Honda HR-V 1.5 i-VTEC Executive CVT 2015 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years (exhaust system: 5 years) |
Similar Cars
Other Honda Cars