Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Mercedes-Benz 300 SE 1985 |
|---|
| Brand | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Range | S-Class |
| Generation | 126 |
| Model series | S-Class (126) Sedan/Saloon (1985 - 1991) |
| Engine version | 300 SE |
| Car body type | Notchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 4 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
| Model launch date | 09.1985 |
| Model end date | 12.1989 |
| PERFORMANCE Mercedes-Benz 300 SE 1985 |
|---|
| Maximum power (kW) | 138 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 188 |
| Acceleration (s) | 9,1 |
| Top speed (km/h) | 210 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Mercedes-Benz 300 SE 1985 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 90,0 l |
| Fuel consumption city | 14,1 l/100 km |
| Fuel consumption at 90 km/h | 7,6 l/100 km |
| Fuel consumption at 120 km/h | 9,7 l/100 km |
| Fuel consumption combined | 10,5 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | without CAT |
|---|
| ENGINE Mercedes-Benz 300 SE 1985 |
|---|
| Torque | 260 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Number of cylinders | 6 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 2 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2962 |
| Power / torque | 138 kW (188 HP) / 260 Nm |
| Power (KW) | 138 |
| Power (HP) | 188 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2962 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5700 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 4400 RPM |
| TRANSMISSION Mercedes-Benz 300 SE 1985 |
|---|
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Mercedes-Benz 300 SE 1985 |
|---|
| Length (mm) | 5020 |
|---|---|
| Width (mm) | 1820 |
| Height (mm) | 1437 |
| Wheelbase (mm) | 2935 |
| Turning circle (m) | 11,8 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 510 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1570 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2090 |
| Payload weight / capacity (kg) | 520 |
| Roof load capacity | 100 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1500 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 750 kg |
| BODY AND CHASSIS Mercedes-Benz 300 SE 1985 |
|---|
| Body type | Notchback |
|---|---|
| Number of doors | 4 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 205/65R15V |
|---|
| EQUIPMENT Mercedes-Benz 300 SE 1985 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Airbag passenger | Car package |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| Traction control | Optional (extra charge) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Radio | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Leather interior | Optional (extra charge) |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| Central locking system | Series (included) |
| Alloy wheels | Optional (extra charge) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Mercedes-Benz 300 SE 1985 |
|---|
| Rust warranty | none |
|---|
Similar Cars
Other Mercedes-Benz Cars