Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Mercedes-Benz E 200 Coupé Automatic 1994 |
|---|
| Brand | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Range | E-Class |
| Generation | 124 |
| Model series | E-Class (124) Coupé (1993 - 1996) |
| Engine version | E 200 Coupé |
| Engine subversion | Automatic |
| Car body type | Coupe |
| Number of seats | 4 |
| Number of doors | 2 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Automatic transmission |
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
| Model launch date | 12.1994 |
| Model end date | 06.1996 |
| PERFORMANCE Mercedes-Benz E 200 Coupé Automatic 1994 |
|---|
| Maximum power (kW) | 100 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 136 |
| Acceleration (s) | 12 |
| Top speed (km/h) | 195 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Mercedes-Benz E 200 Coupé Automatic 1994 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 70,0 l |
| Fuel consumption city | 11,4 l/100 km |
| Fuel consumption at 90 km/h | 7,0 l/100 km |
| Fuel consumption at 120 km/h | 8,6 l/100 km |
| Fuel consumption combined | 9,0 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 2 (up to 2500kg) |
|---|
| ENGINE Mercedes-Benz E 200 Coupé Automatic 1994 |
|---|
| Torque | 190 |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1998 |
| Power / torque | 100 kW (136 HP) / 190 Nm |
| Power (KW) | 100 |
| Power (HP) | 136 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1998 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5500 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 4000 RPM |
| TRANSMISSION Mercedes-Benz E 200 Coupé Automatic 1994 |
|---|
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Automatic transmission |
| Number of gears | 4 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Mercedes-Benz E 200 Coupé Automatic 1994 |
|---|
| Length (mm) | 4655 |
|---|---|
| Width (mm) | 1740 |
| Height (mm) | 1395 |
| Wheelbase (mm) | 2715 |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 480 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1475 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1900 |
| Payload weight / capacity (kg) | 425 |
| Roof load capacity | 100 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1850 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 715 kg |
| BODY AND CHASSIS Mercedes-Benz E 200 Coupé Automatic 1994 |
|---|
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Number of doors | 2 |
| Number of seats (normal) | 4 |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 195/65R15H |
|---|
| EQUIPMENT Mercedes-Benz E 200 Coupé Automatic 1994 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Radio | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Optional (extra charge) |
| Leather interior | Optional (extra charge) |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Central locking system | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Alloy wheels | Optional (extra charge) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Mercedes-Benz E 200 Coupé Automatic 1994 |
|---|
| Rust warranty | none |
|---|
Similar Cars
Other Mercedes-Benz Cars