Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Mercedes-Benz E 300 Diesel Classic 1995 |
|---|
| Brand | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Range | E-Class |
| Generation | 210 |
| Model series | E-Class (210) Sedan/Saloon (1995 - 1999) |
| Engine version | E 300 Diesel |
| Engine subversion | Classic |
| Car body type | Notchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 4 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
| Model launch date | 05.1995 |
| Model end date | 03.1997 |
| PERFORMANCE Mercedes-Benz E 300 Diesel Classic 1995 |
|---|
| Maximum power (kW) | 100 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 136 |
| Acceleration (s) | 12,9 |
| Top speed (km/h) | 205 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Mercedes-Benz E 300 Diesel Classic 1995 |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 65,0 l |
| Fuel consumption city | 10,0 l/100 km |
| Fuel consumption at 90 km/h | 5,3 l/100 km |
| Fuel consumption at 120 km/h | 6,8 l/100 km |
| Fuel consumption combined | 7,4 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 2 (up to 2500kg) |
|---|
| ENGINE Mercedes-Benz E 300 Diesel Classic 1995 |
|---|
| Torque | 210 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | Oxy-Cat |
| Number of cylinders | 6 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2996 |
| Power / torque | 100 kW (136 HP) / 210 Nm |
| Power (KW) | 100 |
| Power (HP) | 136 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2996 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5000 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 2200 RPM |
| TRANSMISSION Mercedes-Benz E 300 Diesel Classic 1995 |
|---|
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Mercedes-Benz E 300 Diesel Classic 1995 |
|---|
| Length (mm) | 4795 |
|---|---|
| Width (mm) | 1799 |
| Width including mirrors (mm) | 1985 |
| Height (mm) | 1437 |
| Wheelbase (mm) | 2833 |
| Turning circle (m) | 11,3 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 520 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1560 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2060 |
| Payload weight / capacity (kg) | 500 |
| Roof load capacity | 100 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1900 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 750 kg |
| BODY AND CHASSIS Mercedes-Benz E 300 Diesel Classic 1995 |
|---|
| Body type | Notchback |
|---|---|
| Number of doors | 4 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 205/65R15H |
|---|
| EQUIPMENT Mercedes-Benz E 300 Diesel Classic 1995 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Car package |
| Rain sensor | Optional (extra charge) |
| Parking aid | Optional (extra charge) |
| Parking aid designation | front and rear |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Radio | Optional (extra charge) |
| Navigation | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| Rear head restraints | Car package |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| Xenon headlights | Optional (extra charge) |
| Central locking system | Series (included) |
| Alloy wheels | Optional (extra charge) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Mercedes-Benz E 300 Diesel Classic 1995 |
|---|
| Car warranty | 2 years |
|---|---|
| Paint warranty | 1 year |
| Rust warranty | from 10/98: 30 years |
Similar Cars
Other Mercedes-Benz Cars