Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series SPEEDSHIFT Automatic 2008 |
|---|
| Brand | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Range | SL-Class |
| Generation | 230 |
| Model series | SL-Class (230) AMG Black Series (2008 - 2009) |
| Engine version | SL 65 AMG Black Series |
| Engine subversion | SPEEDSHIFT Automatic |
| Car body type | Coupe |
| Number of seats | 2 |
| Number of doors | 2 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Automatic transmission |
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
| Model launch date | 11.2008 |
| Model end date | 11.2009 |
| PERFORMANCE Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series SPEEDSHIFT Automatic 2008 |
|---|
| Maximum power (kW) | 493 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 670 |
| Acceleration (s) | 3,9 |
| Top speed (km/h) | 320 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series SPEEDSHIFT Automatic 2008 |
|---|
| Fuel type | Super Plus |
|---|---|
| Total consumption | 14,4 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 80,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption combined (NEDC) | 14,4 l/100 km |
|---|
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 4 |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 346 g/km |
| ENGINE Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series SPEEDSHIFT Automatic 2008 |
|---|
| Torque | 1000 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / V-engine |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 12 |
| Fuel injection type | Injection |
| Supercharging | Bi-Turbo |
| Number of valves | 3 |
| Engine size / displacement (ccm) | 5980 |
| Power / torque | 493 kW (670 HP) / 1000 Nm |
| Power (KW) | 493 |
| Power (HP) | 670 |
| Engine size / displacement (ccm) | 5980 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5400 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 2200 RPM |
| TRANSMISSION Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series SPEEDSHIFT Automatic 2008 |
|---|
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Automatic transmission |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series SPEEDSHIFT Automatic 2008 |
|---|
| Length (mm) | 4589 |
|---|---|
| Width (mm) | 1960 |
| Height (mm) | 1310 |
| Wheelbase (mm) | 2560 |
| Turning circle (m) | 14,5 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 210 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1870 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2100 |
| Payload weight / capacity (kg) | 230 |
| Roof load capacity | 75 kg |
| BODY AND CHASSIS Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series SPEEDSHIFT Automatic 2008 |
|---|
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Number of doors | 2 |
| Number of seats (normal) | 2 |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 265/35R19 |
|---|---|
| Tire size rear (if different) | 325/30R20 |
| EQUIPMENT Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series SPEEDSHIFT Automatic 2008 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Auto distance control | Optional (extra charge) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Brake light dynamic | Series (included) |
| Variable light distribution | Car package |
| Light sensor | Series (included) |
| Rain sensor | Series (included) |
| Driving dynamics control | Electronic Stability Programme |
| Parking aid | Series (included) |
| Parking aid designation | front and rear |
| Hill start assist | Series (included) |
| Cornering | Car package |
| INTERIOR |
|---|
| Light sensor | Series (included) |
|---|---|
| Air conditioning | Series (included) |
| Radio | Series (included) |
| Navigation | Series (included) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Leather interior | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| Headlights | Car package |
| Xenon headlights | Series (included) |
| Central locking system | Series (included) |
| Alloy wheels | Series (included) |
| Metallic paint | Series (included) |
| WARRANTY Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series SPEEDSHIFT Automatic 2008 |
|---|
| Car warranty | 2 years |
|---|---|
| Rust warranty | 30 years |
Similar Cars
Other Mercedes-Benz Cars