Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Mercedes-Benz Sprinter Estate (Wagon) medium 3,19t 211 CDI CREW 7G-TRONIC PLUS 2016 |
|---|
| Brand | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Range | Sprinter |
| Generation | 906 |
| Model series | Sprinter (906) Estate/Wagon (2013 - 2018) |
| Engine version | Sprinter Estate (Wagon) medium 3,19t 211 CDI |
| Engine subversion | CREW 7G-TRONIC PLUS |
| Car body type | Bus |
| Number of seats | 9 |
| Number of doors | 4 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Automatic transmission |
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
| Model launch date | 06.2016 |
| Model end date | 05.2018 |
| PERFORMANCE Mercedes-Benz Sprinter Estate (Wagon) medium 3,19t 211 CDI CREW 7G-TRONIC PLUS 2016 |
|---|
| Maximum power (kW) | 84 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 114 |
| Driving noise | 74 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Mercedes-Benz Sprinter Estate (Wagon) medium 3,19t 211 CDI CREW 7G-TRONIC PLUS 2016 |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Total consumption | 7,2 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 75,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 7,9 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 6,8 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 7,2 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 6b (NEFZ) |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 188 g/km |
| AdBlue tank capacity | 24,5 l |
| ENGINE Mercedes-Benz Sprinter Estate (Wagon) medium 3,19t 211 CDI CREW 7G-TRONIC PLUS 2016 |
|---|
| Engine code | 651.955 |
|---|---|
| Torque | 300 |
| Number of gears | 7 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | SCR catalytic converter with DPF |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Common Rail |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2143 |
| Power / torque | 84 kW (114 HP) / 300 Nm |
| Power (KW) | 84 |
| Power (HP) | 114 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2143 ccm |
| Maximum power at rpm. | 3800 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 1200 RPM |
| Automatic start / stop | Series (included) |
| TRANSMISSION Mercedes-Benz Sprinter Estate (Wagon) medium 3,19t 211 CDI CREW 7G-TRONIC PLUS 2016 |
|---|
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Automatic transmission |
| Number of gears | 7 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Mercedes-Benz Sprinter Estate (Wagon) medium 3,19t 211 CDI CREW 7G-TRONIC PLUS 2016 |
|---|
| Length (mm) | 5910 |
|---|---|
| Width (mm) | 1993 |
| Width including mirrors (mm) | 2420 |
| Height (mm) | 2435 |
| Wheelbase (mm) | 3665 |
| Turning circle (m) | 13,6 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 9000 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 2220 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 3190 |
| Payload weight / capacity (kg) | 970 |
| Gross combined weight (GCW) | 5000 kg |
| Roof load capacity | 300 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 2000 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 750 kg |
| BODY AND CHASSIS Mercedes-Benz Sprinter Estate (Wagon) medium 3,19t 211 CDI CREW 7G-TRONIC PLUS 2016 |
|---|
| Body type | Bus |
|---|---|
| Number of doors | 4 |
| Number of sliding doors (standard / optional) | 1 (Serie) / 2 Optional (extra charge) |
| Number of seats (normal) | 9 |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Leaf spring |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 205/75R16C |
|---|
| EQUIPMENT Mercedes-Benz Sprinter Estate (Wagon) medium 3,19t 211 CDI CREW 7G-TRONIC PLUS 2016 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Optional (extra charge) |
| Front head airbag | Optional (extra charge) |
| 3-point belt rear center | Car package |
| Isofix | Series (included) |
| Auto distance control | Car package |
| Lane change assistant | Optional (extra charge) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Brake light dynamic | Series (included) |
| Light sensor | Car package |
| Rain sensor | Car package |
| Lane departure | Optional (extra charge) |
| Driving dynamics control | ADAPTIVE ESP |
| Charging status check | Series (included) |
| High-beam assistant | Optional (extra charge) |
| Parking aid | Optional (extra charge) |
| Parking aid designation | front and rear |
| Hill start assist | Series (included) |
| Cornering | Car package |
| INTERIOR |
|---|
| Light sensor | Car package |
|---|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
| Radio | Optional (extra charge) |
| Navigation | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Rear headrests | Car package |
| Rear head restraints | Car package |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Xenon headlights | Optional (extra charge) |
| Central locking system | Series (included) |
| Alloy wheels | Optional (extra charge) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Mercedes-Benz Sprinter Estate (Wagon) medium 3,19t 211 CDI CREW 7G-TRONIC PLUS 2016 |
|---|
| Car warranty | 2 years |
|---|---|
| Rust warranty | 30 years |
Similar Cars
Other Mercedes-Benz Cars