Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Mercedes-Benz T 160 Progressive 2022 |
|---|
| Brand | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Range | T-Class |
| Generation | 420 |
| Model series | T-Class (420) (2022 - ) |
| Engine version | T 160 |
| Engine subversion | Progressive |
| Car body type | High-roof station wagon (Estate) |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 07.2022 |
| Model end date | 11.2022 |
| PERFORMANCE Mercedes-Benz T 160 Progressive 2022 |
|---|
| Maximum power (kW) | 75 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 102 |
| Acceleration (s) | 14,7 |
| Top speed (km/h) | 168 |
| Driving noise | 67 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Mercedes-Benz T 160 Progressive 2022 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 6,7 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 54,0 l |
| FUEL CONSUMPTION WLTP |
|---|
| Fuel consumption city (WLTP) | 8,2 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 6,4 l/100 km |
| Fuel consumption main road (WLTP) | 5,9 l/100 km |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 7,2 l/100 km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 6,7 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 6d-ISC-FCM (WLTP) 36AP-AR |
|---|---|
| CO2-emissions combined (WLTP) | 153 g/km |
| ENGINE Mercedes-Benz T 160 Progressive 2022 |
|---|
| Engine code | H5H E4 |
|---|---|
| Torque | 200 |
| Number of gears | 6 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | Otto-particulate filter |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Direct injection |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1332 |
| Power / torque | 75 kW (102 HP) / 200 Nm |
| Power (KW) | 75 |
| Power (HP) | 102 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1332 ccm |
| Maximum power at rpm. | 4500 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 1500 RPM |
| Automatic start / stop | Series (included) |
| TRANSMISSION Mercedes-Benz T 160 Progressive 2022 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 6 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Mercedes-Benz T 160 Progressive 2022 |
|---|
| Length (mm) | 4498 |
|---|---|
| Width (mm) | 1859 |
| Height (mm) | 1811 |
| Wheelbase (mm) | 2716 |
| Turning circle (m) | 11,8 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 520 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1556 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2095 |
| Payload weight / capacity (kg) | 539 |
| Gross combined weight (GCW) | 3500 kg |
| Vertical load capacity | 75 kg |
| Roof load capacity | 100 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1500 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 750 kg |
| Trailer hitch | Optional (extra charge) |
| Trailer coupling type | rigid |
| BODY AND CHASSIS Mercedes-Benz T 160 Progressive 2022 |
|---|
| Body type | High-roof station wagon (Estate) |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of sliding doors (standard / optional) | 2 (Serie) / 0 Optional (extra charge) |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 205/55R17H |
|---|
| EQUIPMENT Mercedes-Benz T 160 Progressive 2022 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Front head airbag | Series (included) |
| Pedestrian detection | Series (included) |
| Lane change assistant | Series (included) |
| City emergency brake assist | Series (included) |
| Collision warning | Series (included) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control System |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Light sensor | Series (included) |
| Rain sensor | Series (included) |
| Drowsiness detection | Series (included) |
| Lane departure | Series (included) |
| Driving dynamics control | Electronic Stability Programme |
| Traffic sign recognition | Car package |
| High-beam assistant | Optional (extra charge) |
| Parking aid | Series (included) |
| Parking aid designation | front+rear with rear view camera |
| Parking assistant | Car package |
| Hill start assist | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Light sensor | Series (included) |
|---|---|
| Air conditioning | Series (included) |
| Radio | Series (included) |
| Digital radio reception (DAB) | Series (included) |
| Hands-free system | Series (included) |
| Smartphone integration (Android / Apple) | Series (included) |
| Smartphone inductive charging device | Optional (extra charge) |
| Navigation | Car package |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Leather interior | Car package |
| Rear headrests | Series (included) |
| Rear head restraints | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Optional (extra charge) |
|---|---|
| LED headlights | Series (included) |
| Central locking system | Series (included) |
| Emergency function | Series (included) |
| Alloy wheels | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Mercedes-Benz T 160 Progressive 2022 |
|---|
| Car warranty | 2 years |
|---|---|
| Rust warranty | 30 years |
Similar Cars
Other Mercedes-Benz Cars