Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Mercedes-Benz V 220 CDI Fashion 1999 |
|---|
| Brand | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Range | V-Class |
| Generation | 638 |
| Model series | V-Class (638) (1996 - 2003) |
| Engine version | V 220 CDI |
| Engine subversion | Fashion |
| Car body type | Bus |
| Number of seats | 6 |
| Number of doors | 4 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 06.1999 |
| Model end date | 12.2001 |
| PERFORMANCE Mercedes-Benz V 220 CDI Fashion 1999 |
|---|
| Maximum power (kW) | 90 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 122 |
| Acceleration (s) | 17,5 |
| Top speed (km/h) | 162 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Mercedes-Benz V 220 CDI Fashion 1999 |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Total consumption | 8,0 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 78,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 10,2 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 6,7 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 8,0 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 2 III |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 212 g/km |
| ENGINE Mercedes-Benz V 220 CDI Fashion 1999 |
|---|
| Torque | 300 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | Oxy-Cat |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Direct injection |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2151 |
| Power / torque | 90 kW (122 HP) / 300 Nm |
| Power (KW) | 90 |
| Power (HP) | 122 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2151 ccm |
| Maximum power at rpm. | 3800 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 1800 RPM |
| TRANSMISSION Mercedes-Benz V 220 CDI Fashion 1999 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Mercedes-Benz V 220 CDI Fashion 1999 |
|---|
| Length (mm) | 4660 |
|---|---|
| Width (mm) | 1880 |
| Width including mirrors (mm) | 2216 |
| Height (mm) | 1844 |
| Wheelbase (mm) | 3000 |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 581 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1980 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2700 |
| Payload weight / capacity (kg) | 720 |
| Roof load capacity | 150 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 2000 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 750 kg |
| BODY AND CHASSIS Mercedes-Benz V 220 CDI Fashion 1999 |
|---|
| Body type | Bus |
|---|---|
| Number of doors | 4 |
| Number of sliding doors (standard / optional) | 1 (Serie) / 2 Optional (extra charge) |
| Number of seats (normal) | 6 |
| Number of seats (maximum) | 7 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Air |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 195/70R15T |
|---|
| EQUIPMENT Mercedes-Benz V 220 CDI Fashion 1999 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Parking aid | Optional (extra charge) |
| Parking aid designation | rear |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Radio | Optional (extra charge) |
| Navigation | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| Rear head restraints | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| Central locking system | Series (included) |
| Alloy wheels | Optional (extra charge) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Mercedes-Benz V 220 CDI Fashion 1999 |
|---|
| Rust warranty | 12 years |
|---|
Similar Cars
Other Mercedes-Benz Cars