Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota 4-Runner 3.0 V6 (1989) |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | 4-Runner |
| Generation | N13 |
| Model series | 4-Runner (N13) (1989 - 1996) |
| Engine version | 4-Runner 3.0 V6 |
| Car body type | Off-road vehicle |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | All-wheel (AWD) |
| Model launch date | 10.1989 |
| Model end date | 08.1993 |
| PERFORMANCE Toyota 4-Runner 3.0 V6 (1989) |
|---|
| Maximum power (kW) | 105 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 143 |
| Top speed (km/h) | 165 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota 4-Runner 3.0 V6 (1989) |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 90,0 l |
| Fuel consumption combined | 14,6 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 1 |
|---|
| ENGINE Toyota 4-Runner 3.0 V6 (1989) |
|---|
| Torque | 240 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / V-engine |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 6 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 2 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2959 |
| Power / torque | 105 kW (143 HP) / 240 Nm |
| Power (KW) | 105 |
| Power (HP) | 143 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2959 ccm |
| Maximum power at rpm. | 4600 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 3400 RPM |
| TRANSMISSION Toyota 4-Runner 3.0 V6 (1989) |
|---|
| Drivetrain type | All-wheel (AWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota 4-Runner 3.0 V6 (1989) |
|---|
| Length (mm) | 4490 |
|---|---|
| Width (mm) | 1690 |
| Height (mm) | 1750 |
| Wheelbase (mm) | 2630 |
| Turning circle (m) | 11,4 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 491 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1767 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2510 |
| Payload weight / capacity (kg) | 743 |
| Roof load capacity | 75 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 2200 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 500 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota 4-Runner 3.0 V6 (1989) |
|---|
| Body type | Off-road vehicle |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 215/70R15 |
|---|
| EQUIPMENT Toyota 4-Runner 3.0 V6 (1989) |
|---|
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|
| EXTERIOR |
|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
|---|
| WARRANTY Toyota 4-Runner 3.0 V6 (1989) |
|---|
| Car warranty | 5 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 6 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars