Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Avensis 1.8 Executive Multidrive S 2009 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Avensis |
| Generation | T27 |
| Model series | Avensis (T27) Notchback (2009 - 2011) |
| Engine version | Avensis 1.8 |
| Engine subversion | Executive Multidrive S |
| Car body type | Notchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 4 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | CVT transmission |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 01.2009 |
| Model end date | 08.2010 |
| PERFORMANCE Toyota Avensis 1.8 Executive Multidrive S 2009 |
|---|
| Maximum power (kW) | 108 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 147 |
| Acceleration (s) | 10,4 |
| Top speed (km/h) | 200 |
| Driving noise | 73 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Avensis 1.8 Executive Multidrive S 2009 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 6,7 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 60,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 8,6 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 5,6 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 6,7 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 4 |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 157 g/km |
| ENGINE Toyota Avensis 1.8 Executive Multidrive S 2009 |
|---|
| Engine code | 2ZR-FAE |
|---|---|
| Torque | 180 |
| Number of gears | 1 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1798 |
| Power / torque | 108 kW (147 HP) / 180 Nm |
| Power (KW) | 108 |
| Power (HP) | 147 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1798 ccm |
| Maximum power at rpm. | 6400 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 4000 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Avensis 1.8 Executive Multidrive S 2009 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | CVT transmission |
| Number of gears | 1 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Avensis 1.8 Executive Multidrive S 2009 |
|---|
| Length (mm) | 4695 |
|---|---|
| Width (mm) | 1810 |
| Width including mirrors (mm) | 2060 |
| Height (mm) | 1480 |
| Wheelbase (mm) | 2700 |
| Turning circle (m) | 10,8 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 509 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1480 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2020 |
| Payload weight / capacity (kg) | 540 |
| Vertical load capacity | 75 kg |
| Roof load capacity | 78 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1600 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 500 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Avensis 1.8 Executive Multidrive S 2009 |
|---|
| Body type | Notchback |
|---|---|
| Number of doors | 4 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 215/55R17W |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Avensis 1.8 Executive Multidrive S 2009 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Front head airbag | Series (included) |
| Rear head airbag | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| Active headrests | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Brake light dynamic | Series (included) |
| Light sensor | Series (included) |
| Rain sensor | Series (included) |
| Driving dynamics control | Vehicle Stability Control + |
| Parking aid | Optional (extra charge) |
| Parking aid designation | rear |
| INTERIOR |
|---|
| Light sensor | Series (included) |
|---|---|
| Air conditioning | Series (included) |
| Radio | Series (included) |
| Navigation | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Leather interior | Optional (extra charge) |
| Rear headrests | Series (included) |
| Rear head restraints | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| Headlights | Car package |
| Xenon headlights | Car package |
| Central locking system | Series (included) |
| Alloy wheels | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Avensis 1.8 Executive Multidrive S 2009 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars