Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Aygo 1.0 Team Germany x-shift 2020 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Aygo |
| Generation | AB1 |
| Model series | Aygo (AB1) (2018 - 2022) |
| Engine version | Aygo 1.0 |
| Engine subversion | Team Germany x-shift |
| Car body type | Hatchback |
| Number of seats | 4 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Automated manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 01.2020 |
| Model end date | 05.2020 |
| PERFORMANCE Toyota Aygo 1.0 Team Germany x-shift 2020 |
|---|
| Maximum power (kW) | 53 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 72 |
| Acceleration (s) | 15,5 |
| Top speed (km/h) | 160 |
| Driving noise | 71 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Aygo 1.0 Team Germany x-shift 2020 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 4,2 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 35,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 4,9 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 3,8 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 4,2 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 6d-TEMP-EVAP-ISC (WLTP) 36CH, 36CI, 36DG |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 95 g/km |
| ENGINE Toyota Aygo 1.0 Team Germany x-shift 2020 |
|---|
| Engine code | 1KR-FE |
|---|---|
| Torque | 95 |
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 3 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 998 |
| Power / torque | 53 kW (72 HP) / 95 Nm |
| Power (KW) | 53 |
| Power (HP) | 72 |
| Engine size / displacement (ccm) | 998 ccm |
| Maximum power at rpm. | 6000 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 4300 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Aygo 1.0 Team Germany x-shift 2020 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Automated manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Aygo 1.0 Team Germany x-shift 2020 |
|---|
| Length (mm) | 3465 |
|---|---|
| Width (mm) | 1615 |
| Width including mirrors (mm) | 1935 |
| Height (mm) | 1460 |
| Wheelbase (mm) | 2340 |
| Turning circle (m) | 10,2 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 168 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 915 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1240 |
| Payload weight / capacity (kg) | 325 |
| Roof load capacity | 50 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Aygo 1.0 Team Germany x-shift 2020 |
|---|
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 4 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion bar |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 165/60R15 |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Aygo 1.0 Team Germany x-shift 2020 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Front head airbag | Series (included) |
| Rear head airbag | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| City emergency brake assist | Car package |
| Collision warning | Car package |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Brake light dynamic | Series (included) |
| Lane departure | Car package |
| Driving dynamics control | Electronic Stability Programme |
| Parking aid | Series (included) |
| Parking aid designation | Rear view camera |
| Hill start assist | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Series (included) |
|---|---|
| Radio | Series (included) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| Central locking system | Series (included) |
| Alloy wheels | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Aygo 1.0 Team Germany x-shift 2020 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars