Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment
| GENERAL Toyota Camry 2.0 GLi 1984 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Camry |
| Generation | V10 |
| Model series | Camry (V10) Sedan/Saloon (1983 - 1986) |
| Engine version | Camry 2.0 |
| Engine subversion | GLi |
| Car body type | Notchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 4 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 09.1984 |
| Model end date | 12.1985 |
| PERFORMANCE Toyota Camry 2.0 GLi 1984 |
|---|
| Maximum power (kW) | 79 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 107 |
| Acceleration (s) | 11,5 |
| Top speed (km/h) | 185 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Camry 2.0 GLi 1984 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 55,0 l |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | without CAT |
|---|
| ENGINE Toyota Camry 2.0 GLi 1984 |
|---|
| Torque | 166 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 2 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1995 |
| Power / torque | 79 kW (107 HP) / 166 Nm |
| Power (KW) | 79 |
| Power (HP) | 107 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1995 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5200 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 4000 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Camry 2.0 GLi 1984 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Camry 2.0 GLi 1984 |
|---|
| Length (mm) | 4435 |
|---|---|
| Width (mm) | 1690 |
| Height (mm) | 1395 |
| Wheelbase (mm) | 2600 |
| Turning circle (m) | 10,6 m |
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1055 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1575 |
| Payload weight / capacity (kg) | 520 |
| Roof load capacity | 100 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1500 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 400 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Camry 2.0 GLi 1984 |
|---|
| Body type | Notchback |
|---|---|
| Number of doors | 4 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 185/70R13H |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Camry 2.0 GLi 1984 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| 3-point belt rear center | Series (included) |
|---|
| INTERIOR |
|---|
| Rear headrests | Series (included) |
|---|
| EXTERIOR |
|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
|---|
Similar Cars
Other Toyota Cars