Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment
| GENERAL Toyota Camry 2.0 Turbo D XL 1989 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Camry |
| Generation | V20 |
| Model series | Camry (V20) Sedan/Saloon (1987 - 1991) |
| Engine version | Camry 2.0 Turbo D |
| Engine subversion | XL |
| Car body type | Notchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 4 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 10.1989 |
| Model end date | 09.1991 |
| PERFORMANCE Toyota Camry 2.0 Turbo D XL 1989 |
|---|
| Maximum power (kW) | 63 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 86 |
| Acceleration (s) | 14,4 |
| Top speed (km/h) | 170 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Camry 2.0 Turbo D XL 1989 |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 60,0 l |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | without CAT |
|---|
| ENGINE Toyota Camry 2.0 Turbo D XL 1989 |
|---|
| Torque | 164 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 2 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1974 |
| Power / torque | 63 kW (86 HP) / 164 Nm |
| Power (KW) | 63 |
| Power (HP) | 86 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1974 ccm |
| Maximum power at rpm. | 4500 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 2400 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Camry 2.0 Turbo D XL 1989 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Camry 2.0 Turbo D XL 1989 |
|---|
| Length (mm) | 4520 |
|---|---|
| Width (mm) | 1710 |
| Height (mm) | 1400 |
| Wheelbase (mm) | 2600 |
| Turning circle (m) | 10,6 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 505 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1280 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1785 |
| Payload weight / capacity (kg) | 505 |
| Roof load capacity | 100 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1400 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 500 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Camry 2.0 Turbo D XL 1989 |
|---|
| Body type | Notchback |
|---|---|
| Number of doors | 4 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 185/70R14H |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Camry 2.0 Turbo D XL 1989 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| 3-point belt rear center | Series (included) |
|---|
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
|---|
Similar Cars
Other Toyota Cars