Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment
| GENERAL Toyota Camry Estate (Wagon) 2.2 GL 1992 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Camry |
| Generation | XV10 |
| Model series | Camry (XV10) Estate/Wagon (1992 - 1996) |
| Engine version | Camry Estate (Wagon) 2.2 |
| Engine subversion | GL |
| Car body type | Station wagon / Estate car |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 06.1992 |
| Model end date | 07.1996 |
| PERFORMANCE Toyota Camry Estate (Wagon) 2.2 GL 1992 |
|---|
| Maximum power (kW) | 100 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 136 |
| Acceleration (s) | 10,4 |
| Top speed (km/h) | 195 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Camry Estate (Wagon) 2.2 GL 1992 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 70,0 l |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 2 (up to 2500kg) |
|---|
| ENGINE Toyota Camry Estate (Wagon) 2.2 GL 1992 |
|---|
| Torque | 196 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2164 |
| Power / torque | 100 kW (136 HP) / 196 Nm |
| Power (KW) | 100 |
| Power (HP) | 136 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2164 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5400 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 4200 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Camry Estate (Wagon) 2.2 GL 1992 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Camry Estate (Wagon) 2.2 GL 1992 |
|---|
| Length (mm) | 4795 |
|---|---|
| Width (mm) | 1770 |
| Height (mm) | 1420 |
| Wheelbase (mm) | 2620 |
| Turning circle (m) | 10,6 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 533 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1425 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1925 |
| Payload weight / capacity (kg) | 500 |
| Roof load capacity | 100 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1500 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 500 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Camry Estate (Wagon) 2.2 GL 1992 |
|---|
| Body type | Station wagon / Estate car |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 195/70R14 |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Camry Estate (Wagon) 2.2 GL 1992 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| Central locking system | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
Similar Cars
Other Toyota Cars