Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment
| GENERAL Toyota Camry Liftback 2.0 CAT. GLi 1986 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Camry |
| Generation | V10 |
| Model series | Camry (V10) Liftback (1983 - 1986) |
| Engine version | Camry Liftback 2.0 CAT. |
| Engine subversion | GLi |
| Car body type | Hatchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 01.1986 |
| Model end date | 10.1986 |
| PERFORMANCE Toyota Camry Liftback 2.0 CAT. GLi 1986 |
|---|
| Maximum power (kW) | 73 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 99 |
| Acceleration (s) | 11,5 |
| Top speed (km/h) | 180 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Camry Liftback 2.0 CAT. GLi 1986 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 55,0 l |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 1 |
|---|
| ENGINE Toyota Camry Liftback 2.0 CAT. GLi 1986 |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|---|
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 2 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1995 |
| Power / torque | 73 kW (99 HP) / - Nm |
| Power (KW) | 73 |
| Power (HP) | 99 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1995 ccm |
| TRANSMISSION Toyota Camry Liftback 2.0 CAT. GLi 1986 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Camry Liftback 2.0 CAT. GLi 1986 |
|---|
| Length (mm) | 4435 |
|---|---|
| Width (mm) | 1690 |
| Height (mm) | 1370 |
| Wheelbase (mm) | 2600 |
| Turning circle (m) | 10,6 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 518 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1150 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1700 |
| Payload weight / capacity (kg) | 550 |
| Roof load capacity | 100 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1500 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 400 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Camry Liftback 2.0 CAT. GLi 1986 |
|---|
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 185/70R13H |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Camry Liftback 2.0 CAT. GLi 1986 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| 3-point belt rear center | Series (included) |
|---|
| INTERIOR |
|---|
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
|---|---|
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Central locking system | Series (included) |
|---|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
Similar Cars
Other Toyota Cars