Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment
| GENERAL Toyota Carina Liftback 1.6 CAT. XL 1986 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Carina |
| Generation | T15 |
| Model series | Carina II (T15) Liftback (1984 - 1988) |
| Engine version | Carina Liftback 1.6 CAT. |
| Engine subversion | XL |
| Car body type | Hatchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 10.1986 |
| Model end date | 12.1987 |
| PERFORMANCE Toyota Carina Liftback 1.6 CAT. XL 1986 |
|---|
| Maximum power (kW) | 55 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 75 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Carina Liftback 1.6 CAT. XL 1986 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 55,0 l |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 1 |
|---|
| ENGINE Toyota Carina Liftback 1.6 CAT. XL 1986 |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|---|
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Carburettor |
| Number of valves | 2 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1587 |
| Power / torque | 55 kW (75 HP) / - Nm |
| Power (KW) | 55 |
| Power (HP) | 75 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1587 ccm |
| TRANSMISSION Toyota Carina Liftback 1.6 CAT. XL 1986 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Carina Liftback 1.6 CAT. XL 1986 |
|---|
| Length (mm) | 4330 |
|---|---|
| Width (mm) | 1670 |
| Height (mm) | 1365 |
| Wheelbase (mm) | 2515 |
| Turning circle (m) | 9,8 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 326 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1020 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1490 |
| Payload weight / capacity (kg) | 470 |
| Roof load capacity | 100 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1300 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 400 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Carina Liftback 1.6 CAT. XL 1986 |
|---|
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Optional (extra charge) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 165R13S |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Carina Liftback 1.6 CAT. XL 1986 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| 3-point belt rear center | Series (included) |
|---|
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|
| EXTERIOR |
|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
|---|
Similar Cars
Other Toyota Cars