Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment
| GENERAL Toyota Carina Liftback 1.9 Diesel SX 1987 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Carina |
| Generation | T15 |
| Model series | Carina II (T15) Liftback (1984 - 1988) |
| Engine version | Carina Liftback 1.9 Diesel |
| Engine subversion | SX |
| Car body type | Hatchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 05.1987 |
| Model end date | 03.1988 |
| PERFORMANCE Toyota Carina Liftback 1.9 Diesel SX 1987 |
|---|
| Maximum power (kW) | 51 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 69 |
| Acceleration (s) | 17,6 |
| Top speed (km/h) | 155 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Carina Liftback 1.9 Diesel SX 1987 |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 55,0 l |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | without CAT |
|---|
| ENGINE Toyota Carina Liftback 1.9 Diesel SX 1987 |
|---|
| Torque | 121 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 2 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1974 |
| Power / torque | 51 kW (69 HP) / 121 Nm |
| Power (KW) | 51 |
| Power (HP) | 69 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1974 ccm |
| Maximum power at rpm. | 4500 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 3000 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Carina Liftback 1.9 Diesel SX 1987 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Carina Liftback 1.9 Diesel SX 1987 |
|---|
| Length (mm) | 4330 |
|---|---|
| Width (mm) | 1670 |
| Height (mm) | 1365 |
| Wheelbase (mm) | 2515 |
| Turning circle (m) | 9,8 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 326 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1085 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1530 |
| Payload weight / capacity (kg) | 445 |
| Roof load capacity | 100 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1300 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 400 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Carina Liftback 1.9 Diesel SX 1987 |
|---|
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 165R13S |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Carina Liftback 1.9 Diesel SX 1987 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| 3-point belt rear center | Series (included) |
|---|
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|
| EXTERIOR |
|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
|---|
Similar Cars
Other Toyota Cars