Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment
| GENERAL Toyota Carina Sedan (Saloon) 2.0 CAT. GLi 1990 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Carina |
| Generation | T17 |
| Model series | Carina II (T17) Notchback (1988 - 1992) |
| Engine version | Carina Sedan (Saloon) 2.0 CAT. |
| Engine subversion | GLi |
| Car body type | Notchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 4 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 03.1990 |
| Model end date | 04.1992 |
| PERFORMANCE Toyota Carina Sedan (Saloon) 2.0 CAT. GLi 1990 |
|---|
| Maximum power (kW) | 89 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 121 |
| Acceleration (s) | 9,3 |
| Top speed (km/h) | 195 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Carina Sedan (Saloon) 2.0 CAT. GLi 1990 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 60,0 l |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 1 |
|---|
| ENGINE Toyota Carina Sedan (Saloon) 2.0 CAT. GLi 1990 |
|---|
| Torque | 176 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1998 |
| Power / torque | 89 kW (121 HP) / 176 Nm |
| Power (KW) | 89 |
| Power (HP) | 121 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1998 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5600 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 4400 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Carina Sedan (Saloon) 2.0 CAT. GLi 1990 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Carina Sedan (Saloon) 2.0 CAT. GLi 1990 |
|---|
| Length (mm) | 4440 |
|---|---|
| Width (mm) | 1690 |
| Height (mm) | 1370 |
| Wheelbase (mm) | 2525 |
| Turning circle (m) | 10,2 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 535 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1105 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1650 |
| Payload weight / capacity (kg) | 545 |
| Roof load capacity | 75 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1400 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 500 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Carina Sedan (Saloon) 2.0 CAT. GLi 1990 |
|---|
| Body type | Notchback |
|---|---|
| Number of doors | 4 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| ABS | Optional (extra charge) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 185/65R14H |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Carina Sedan (Saloon) 2.0 CAT. GLi 1990 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| 3-point belt rear center | Series (included) |
|---|
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Central locking system | Series (included) |
|---|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
Similar Cars
Other Toyota Cars