Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment
| GENERAL Toyota Celica Coupé 1600 16V 1984 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Celica |
| Generation | T6 |
| Model series | Celica (T6) Coupé (1983 - 1985) |
| Engine version | Celica Coupé 1600 16V |
| Car body type | Coupe |
| Number of seats | 4 |
| Number of doors | 2 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
| Model launch date | 02.1984 |
| Model end date | 11.1985 |
| PERFORMANCE Toyota Celica Coupé 1600 16V 1984 |
|---|
| Maximum power (kW) | 91 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 124 |
| Acceleration (s) | 10,5 |
| Top speed (km/h) | 190 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Celica Coupé 1600 16V 1984 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 61,0 l |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | without CAT |
|---|
| ENGINE Toyota Celica Coupé 1600 16V 1984 |
|---|
| Torque | 142 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1587 |
| Power / torque | 91 kW (124 HP) / 142 Nm |
| Power (KW) | 91 |
| Power (HP) | 124 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1587 ccm |
| Maximum power at rpm. | 6600 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 5200 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Celica Coupé 1600 16V 1984 |
|---|
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Celica Coupé 1600 16V 1984 |
|---|
| Length (mm) | 4435 |
|---|---|
| Width (mm) | 1665 |
| Height (mm) | 1320 |
| Wheelbase (mm) | 2500 |
| Turning circle (m) | 10,8 m |
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1125 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1600 |
| Payload weight / capacity (kg) | 475 |
| Roof load capacity | 80 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1200 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 400 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Celica Coupé 1600 16V 1984 |
|---|
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Number of doors | 2 |
| Number of seats (normal) | 4 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 185/70R14H |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Celica Coupé 1600 16V 1984 |
|---|
| EXTERIOR |
|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
|---|
Similar Cars
Other Toyota Cars