Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment
| GENERAL Toyota Celica Supra 2.8i 1982 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Supra |
| Generation | A60 |
| Model series | Celica Supra (A60) (1982 - 1985) |
| Engine version | Celica Supra 2.8i |
| Car body type | Coupe |
| Number of seats | 4 |
| Number of doors | 3 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
| Model launch date | 05.1982 |
| Model end date | 08.1985 |
| PERFORMANCE Toyota Celica Supra 2.8i 1982 |
|---|
| Maximum power (kW) | 125 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 170 |
| Acceleration (s) | 8,8 |
| Top speed (km/h) | 210 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Celica Supra 2.8i 1982 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 61,0 l |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | without CAT |
|---|
| ENGINE Toyota Celica Supra 2.8i 1982 |
|---|
| Torque | 231 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Number of cylinders | 6 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 2 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2740 |
| Power / torque | 125 kW (170 HP) / 231 Nm |
| Power (KW) | 125 |
| Power (HP) | 170 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2740 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5600 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 4600 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Celica Supra 2.8i 1982 |
|---|
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Celica Supra 2.8i 1982 |
|---|
| Length (mm) | 4620 |
|---|---|
| Width (mm) | 1685 |
| Height (mm) | 1315 |
| Wheelbase (mm) | 2615 |
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1265 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1770 |
| Payload weight / capacity (kg) | 505 |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1500 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 400 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Celica Supra 2.8i 1982 |
|---|
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Number of doors | 3 |
| Number of seats (normal) | 4 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 205/60R15V |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Celica Supra 2.8i 1982 |
|---|
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| Alloy wheels | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
Similar Cars
Other Toyota Cars