Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment
| GENERAL Toyota Corolla 1.6 U-CAT. GL 1987 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Corolla |
| Generation | E9 |
| Model series | Corolla (E9) Notchback (1987 - 1992) |
| Engine version | Corolla 1.6 U-CAT. |
| Engine subversion | GL |
| Car body type | Notchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 4 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 09.1987 |
| Model end date | 06.1989 |
| PERFORMANCE Toyota Corolla 1.6 U-CAT. GL 1987 |
|---|
| Maximum power (kW) | 66 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 90 |
| Acceleration (s) | 10,4 |
| Top speed (km/h) | 180 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Corolla 1.6 U-CAT. GL 1987 |
|---|
| Fuel type | Normal |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 50,0 l |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | U-Cat |
|---|
| ENGINE Toyota Corolla 1.6 U-CAT. GL 1987 |
|---|
| Torque | 135 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | unregulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Carburettor |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1587 |
| Power / torque | 66 kW (90 HP) / 135 Nm |
| Power (KW) | 66 |
| Power (HP) | 90 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1587 ccm |
| Maximum power at rpm. | 6000 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 3600 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Corolla 1.6 U-CAT. GL 1987 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Corolla 1.6 U-CAT. GL 1987 |
|---|
| Length (mm) | 4195 |
|---|---|
| Width (mm) | 1655 |
| Height (mm) | 1365 |
| Wheelbase (mm) | 2430 |
| Turning circle (m) | 9,6 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 440 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 970 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1490 |
| Payload weight / capacity (kg) | 520 |
| Vertical load capacity | 75 kg |
| Roof load capacity | 50 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1200 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 450 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Corolla 1.6 U-CAT. GL 1987 |
|---|
| Body type | Notchback |
|---|---|
| Number of doors | 4 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 175/70R13S |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Corolla 1.6 U-CAT. GL 1987 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| 3-point belt rear center | Series (included) |
|---|
| EXTERIOR |
|---|
| Central locking system | Series (included) |
|---|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
Similar Cars
Other Toyota Cars