Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Corolla 2.0 D-4D linea terra 2000 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Corolla |
| Generation | E11 |
| Model series | Corolla (E11) (2000 - 2002) |
| Engine version | Corolla 2.0 D-4D |
| Engine subversion | linea terra |
| Car body type | Hatchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 3 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 11.2000 |
| Model end date | 01.2002 |
| PERFORMANCE Toyota Corolla 2.0 D-4D linea terra 2000 |
|---|
| Maximum power (kW) | 66 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 90 |
| Acceleration (s) | 12,9 |
| Top speed (km/h) | 180 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Corolla 2.0 D-4D linea terra 2000 |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Total consumption | 5,8 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 50,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 7,6 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 4,8 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 5,8 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 3 |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 156 g/km |
| ENGINE Toyota Corolla 2.0 D-4D linea terra 2000 |
|---|
| Torque | 215 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | Oxy-Cat |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Direct injection |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1995 |
| Power / torque | 66 kW (90 HP) / 215 Nm |
| Power (KW) | 66 |
| Power (HP) | 90 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1995 ccm |
| Maximum power at rpm. | 4000 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 2200 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Corolla 2.0 D-4D linea terra 2000 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Corolla 2.0 D-4D linea terra 2000 |
|---|
| Length (mm) | 4120 |
|---|---|
| Width (mm) | 1690 |
| Height (mm) | 1385 |
| Wheelbase (mm) | 2465 |
| Turning circle (m) | 9,6 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 281 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1265 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1705 |
| Payload weight / capacity (kg) | 440 |
| Roof load capacity | 75 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1000 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 450 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Corolla 2.0 D-4D linea terra 2000 |
|---|
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Number of doors | 3 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 185/65R14H |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Corolla 2.0 D-4D linea terra 2000 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Central locking system | Series (included) |
|---|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Corolla 2.0 D-4D linea terra 2000 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars