Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Corolla Compact 2.0 D XL 1993 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Corolla |
| Generation | E10 |
| Model series | Corolla (E10) Compact (1992 - 1997) |
| Engine version | Corolla Compact 2.0 D |
| Engine subversion | XL |
| Car body type | Hatchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 3 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 07.1993 |
| Model end date | 07.1997 |
| PERFORMANCE Toyota Corolla Compact 2.0 D XL 1993 |
|---|
| Maximum power (kW) | 53 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 72 |
| Acceleration (s) | 14,1 |
| Top speed (km/h) | 165 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Corolla Compact 2.0 D XL 1993 |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Total consumption | 6,3 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 50,0 l |
| Fuel consumption city | 6,7 l/100 km |
| Fuel consumption at 90 km/h | 4,2 l/100 km |
| Fuel consumption at 120 km/h | 5,9 l/100 km |
| Fuel consumption combined | 5,6 l/100 km |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 8,1 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 5,3 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 6,3 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 2 (up to 2500kg) |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 166 g/km |
| ENGINE Toyota Corolla Compact 2.0 D XL 1993 |
|---|
| Torque | 131 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | Oxy-Cat |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 2 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1975 |
| Power / torque | 53 kW (72 HP) / 131 Nm |
| Power (KW) | 53 |
| Power (HP) | 72 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1975 ccm |
| Maximum power at rpm. | 4600 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 2500 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Corolla Compact 2.0 D XL 1993 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Corolla Compact 2.0 D XL 1993 |
|---|
| Length (mm) | 4095 |
|---|---|
| Width (mm) | 1685 |
| Height (mm) | 1380 |
| Wheelbase (mm) | 2465 |
| Turning circle (m) | 9,6 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 309 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1075 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1615 |
| Payload weight / capacity (kg) | 540 |
| Roof load capacity | 75 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1000 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 450 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Corolla Compact 2.0 D XL 1993 |
|---|
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Number of doors | 3 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| ABS | Optional (extra charge) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 165/70R14T |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Corolla Compact 2.0 D XL 1993 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Window electric lifter (front) | Car package |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Central locking system | Car package |
|---|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Corolla Compact 2.0 D XL 1993 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars