Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment
| GENERAL Toyota Corolla Liftback 1.3 CAT. XL 1989 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Corolla |
| Generation | E9 |
| Model series | Corolla (E9) Liftback (1987 - 1992) |
| Engine version | Corolla Liftback 1.3 CAT. |
| Engine subversion | XL |
| Car body type | Hatchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 02.1989 |
| Model end date | 02.1990 |
| PERFORMANCE Toyota Corolla Liftback 1.3 CAT. XL 1989 |
|---|
| Maximum power (kW) | 53 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 72 |
| Acceleration (s) | 11,7 |
| Top speed (km/h) | 160 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Corolla Liftback 1.3 CAT. XL 1989 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 50,0 l |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 1 |
|---|
| ENGINE Toyota Corolla Liftback 1.3 CAT. XL 1989 |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|---|
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Carburettor |
| Number of valves | 3 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1295 |
| Power / torque | 53 kW (72 HP) / - Nm |
| Power (KW) | 53 |
| Power (HP) | 72 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1295 ccm |
| TRANSMISSION Toyota Corolla Liftback 1.3 CAT. XL 1989 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Corolla Liftback 1.3 CAT. XL 1989 |
|---|
| Length (mm) | 4215 |
|---|---|
| Width (mm) | 1655 |
| Height (mm) | 1365 |
| Wheelbase (mm) | 2430 |
| Turning circle (m) | 9,6 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 385 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1020 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1420 |
| Payload weight / capacity (kg) | 400 |
| Vertical load capacity | 75 kg |
| Roof load capacity | 50 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1000 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 450 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Corolla Liftback 1.3 CAT. XL 1989 |
|---|
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 175/70R13S |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Corolla Liftback 1.3 CAT. XL 1989 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| 3-point belt rear center | Series (included) |
|---|
| EXTERIOR |
|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
|---|
Similar Cars
Other Toyota Cars