Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Corolla Touring Sports 1.2T Comfort 2020 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Corolla |
| Generation | E21 |
| Model series | Corolla (E21) Touring Sports (2019 - 2023) |
| Engine version | Corolla Touring Sports 1.2T |
| Engine subversion | Comfort |
| Car body type | Station wagon / Estate car |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 09.2020 |
| Model end date | 10.2021 |
| PERFORMANCE Toyota Corolla Touring Sports 1.2T Comfort 2020 |
|---|
| Maximum power (kW) | 85 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 114 |
| Acceleration (s) | 9,6 |
| Top speed (km/h) | 195 |
| Driving noise | 67 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Corolla Touring Sports 1.2T Comfort 2020 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 6,4 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 50,0 l |
| FUEL CONSUMPTION WLTP |
|---|
| Fuel consumption combined (WLTP) | 6,4 l/100 km |
|---|
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 6d-ISC-FCM (WLTP) 36AP-AR |
|---|---|
| CO2-emissions combined (WLTP) | 144 g/km |
| ENGINE Toyota Corolla Touring Sports 1.2T Comfort 2020 |
|---|
| Engine code | 8NR-FTS |
|---|---|
| Torque | 185 |
| Number of gears | 6 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | Otto-particulate filter |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Direct injection |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1197 |
| Power / torque | 85 kW (114 HP) / 185 Nm |
| Power (KW) | 85 |
| Power (HP) | 114 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1197 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5200 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 1500 RPM |
| Automatic start / stop | Series (included) |
| TRANSMISSION Toyota Corolla Touring Sports 1.2T Comfort 2020 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 6 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Corolla Touring Sports 1.2T Comfort 2020 |
|---|
| Length (mm) | 4653 |
|---|---|
| Width (mm) | 1790 |
| Width including mirrors (mm) | 2090 |
| Height (mm) | 1435 |
| Wheelbase (mm) | 2700 |
| Ground clearance (mm) | 135 mm |
| Turning circle (m) | 10,4 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 596 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1315 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1850 |
| Payload weight / capacity (kg) | 535 |
| Vertical load capacity | 75 kg |
| Roof load capacity | 75 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1300 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 450 kg |
| Trailer hitch | Optional (extra charge) |
| Trailer coupling type | removable |
| BODY AND CHASSIS Toyota Corolla Touring Sports 1.2T Comfort 2020 |
|---|
| Body type | Station wagon / Estate car |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 205/55R16V |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Corolla Touring Sports 1.2T Comfort 2020 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Front head airbag | Series (included) |
| Rear head airbag | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| Auto distance control | Series (included) |
| Pedestrian detection | Series (included) |
| City emergency brake assist | Series (included) |
| Emergency brake assist | Series (included) |
| Collision warning | Series (included) |
| Traction control | Series (included) |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Light sensor | Series (included) |
| Rain sensor | Car package |
| Drowsiness detection | Series (included) |
| Lane departure | Series (included) |
| Traffic sign recognition | Series (included) |
| High-beam assistant | Series (included) |
| Parking aid | Series (included) |
| Parking aid designation | Rear view camera |
| Hill start assist | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Light sensor | Series (included) |
|---|---|
| Air conditioning | Series (included) |
| Radio | Series (included) |
| Digital radio reception (DAB) | Series (included) |
| Hands-free system | Series (included) |
| Smartphone integration (Android / Apple) | Series (included) |
| Navigation | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Car package |
|---|---|
| Central locking system | Series (included) |
| Emergency function | Series (included) |
| Alloy wheels | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Corolla Touring Sports 1.2T Comfort 2020 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars