Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 D-4D 2006 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Hiace |
| Generation | H1 |
| Model series | Hiace (H1) Estate/Wagon (2006 - 2010) |
| Engine version | Hiace Estate (Wagon) short 2.5 D-4D |
| Car body type | Bus |
| Number of seats | 9 |
| Number of doors | 4 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
| Model launch date | 11.2006 |
| Model end date | 10.2010 |
| PERFORMANCE Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 D-4D 2006 |
|---|
| Maximum power (kW) | 70 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 95 |
| Acceleration (s) | 22,4 |
| Top speed (km/h) | 147 |
| Driving noise | 73 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 D-4D 2006 |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Total consumption | 8,5 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 75,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 10,8 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 7,1 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 8,5 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 4 III |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 224 g/km |
| ENGINE Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 D-4D 2006 |
|---|
| Engine code | 2KD-FTV |
|---|---|
| Torque | 230 |
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | Oxy-Cat |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Common Rail |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2494 |
| Power / torque | 70 kW (95 HP) / 230 Nm |
| Power (KW) | 70 |
| Power (HP) | 95 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2494 ccm |
| Maximum power at rpm. | 3800 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 1400 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 D-4D 2006 |
|---|
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 D-4D 2006 |
|---|
| Length (mm) | 4795 |
|---|---|
| Width (mm) | 1800 |
| Height (mm) | 1985 |
| Wheelbase (mm) | 2985 |
| Turning circle (m) | 12,0 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 944 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1850 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2600 |
| Payload weight / capacity (kg) | 750 |
| Vertical load capacity | 80 kg |
| Roof load capacity | 100 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 2000 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 750 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 D-4D 2006 |
|---|
| Body type | Bus |
|---|---|
| Number of doors | 4 |
| Number of sliding doors (standard / optional) | 1 (Serie) / 0 Optional (extra charge) |
| Number of seats (normal) | 9 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| ABS | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 195/70R15 |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 D-4D 2006 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Radio | Optional (extra charge) |
| Navigation | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| Rear head restraints | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Central locking system | Series (included) |
|---|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 D-4D 2006 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 6 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars