Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 Diesel 1998 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Hiace |
| Generation | H1 |
| Model series | Hiace (H1) Estate/Wagon (1998 - 2001) |
| Engine version | Hiace Estate (Wagon) short 2.5 Diesel |
| Car body type | Bus |
| Number of seats | 3 |
| Number of doors | 4 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
| Model launch date | 07.1998 |
| Model end date | 11.1999 |
| PERFORMANCE Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 Diesel 1998 |
|---|
| Maximum power (kW) | 58 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 79 |
| Top speed (km/h) | 140 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 Diesel 1998 |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Total consumption | 10,0 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 75,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 12,6 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 8,5 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 10,0 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 2 II |
|---|
| ENGINE Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 Diesel 1998 |
|---|
| Torque | 163 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 2 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2446 |
| Power / torque | 58 kW (79 HP) / 163 Nm |
| Power (KW) | 58 |
| Power (HP) | 79 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2446 ccm |
| Maximum power at rpm. | 4000 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 2400 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 Diesel 1998 |
|---|
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 Diesel 1998 |
|---|
| Length (mm) | 4715 |
|---|---|
| Width (mm) | 1800 |
| Height (mm) | 1950 |
| Wheelbase (mm) | 2985 |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 4480 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1610 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2600 |
| Payload weight / capacity (kg) | 990 |
| Roof load capacity | 100 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 2080 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 750 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 Diesel 1998 |
|---|
| Body type | Bus |
|---|---|
| Number of doors | 4 |
| Number of sliding doors (standard / optional) | 1 (Serie) / 0 Optional (extra charge) |
| Number of seats (normal) | 3 |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| ABS | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 195/70R15Q |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 Diesel 1998 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Central locking system | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Hiace Estate (Wagon) short 2.5 Diesel 1998 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 6 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars