Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Hilux Extra Cab 2.5 D-4D 4x4 (2006) |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Hilux |
| Generation | N25 |
| Model series | Hilux (N25) (2005 - 2008) |
| Engine version | Hilux Extra Cab 2.5 D-4D |
| Engine subversion | 4x4 |
| Car body type | Pick-Up |
| Number of seats | 4 |
| Number of doors | 2 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | All-wheel (AWD) |
| Model launch date | 11.2006 |
| Model end date | 11.2008 |
| PERFORMANCE Toyota Hilux Extra Cab 2.5 D-4D 4x4 (2006) |
|---|
| Maximum power (kW) | 88 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 120 |
| Acceleration (s) | 15,2 |
| Top speed (km/h) | 155 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Hilux Extra Cab 2.5 D-4D 4x4 (2006) |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Total consumption | 8,2 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 80,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 10,0 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 7,2 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 8,2 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 4 III |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 217 g/km |
| ENGINE Toyota Hilux Extra Cab 2.5 D-4D 4x4 (2006) |
|---|
| Torque | 325 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | Oxy-Cat |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Common Rail |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2494 |
| Power / torque | 88 kW (120 HP) / 325 Nm |
| Power (KW) | 88 |
| Power (HP) | 120 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2494 ccm |
| Maximum power at rpm. | 3600 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 2000 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Hilux Extra Cab 2.5 D-4D 4x4 (2006) |
|---|
| Drivetrain type | All-wheel (AWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Hilux Extra Cab 2.5 D-4D 4x4 (2006) |
|---|
| Length (mm) | 5255 |
|---|---|
| Width (mm) | 1760 |
| Height (mm) | 1795 |
| Wheelbase (mm) | 3085 |
| Ground clearance (mm) | 292 mm |
| Turning circle (m) | 13,0 m |
| Front angle (grades) | 30,0° |
| Rear angle (grades) | 32,0° |
| Ramp angle (grades) | 23,0° |
| Wading depth (mm) | 700 mm |
| Maximum slope | 100,0 % |
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1805 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2675 |
| Payload weight / capacity (kg) | 870 |
| Vertical load capacity | 90 kg |
| Roof load capacity | 50 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 2250 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 750 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Hilux Extra Cab 2.5 D-4D 4x4 (2006) |
|---|
| Body type | Pick-Up |
|---|---|
| Number of doors | 2 |
| Number of seats (normal) | 4 |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| ABS | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 205R16 |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Hilux Extra Cab 2.5 D-4D 4x4 (2006) |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Parking aid | Optional (extra charge) |
| Parking aid designation | rear |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Radio | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Central locking system | Series (included) |
|---|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Hilux Extra Cab 2.5 D-4D 4x4 (2006) |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 6 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars