Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Hilux Single Cab 2.4 D-4D Duty 4x2 (2016) |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Hilux |
| Generation | AN1P |
| Model series | Hilux (AN1P) (2016 - 2020) |
| Engine version | Hilux Single Cab 2.4 D-4D |
| Engine subversion | Duty 4x2 |
| Car body type | Pick-Up |
| Number of seats | 2 |
| Number of doors | 2 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
| Model launch date | 08.2016 |
| Model end date | 09.2020 |
| PERFORMANCE Toyota Hilux Single Cab 2.4 D-4D Duty 4x2 (2016) |
|---|
| Maximum power (kW) | 110 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 150 |
| Top speed (km/h) | 170 |
| Driving noise | 72 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Hilux Single Cab 2.4 D-4D Duty 4x2 (2016) |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Total consumption | 6,8 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 80,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 7,9 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 6,1 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 6,8 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 6 |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 178 g/km |
| AdBlue tank capacity | 14,0 l |
| ENGINE Toyota Hilux Single Cab 2.4 D-4D Duty 4x2 (2016) |
|---|
| Engine code | 2GD-FTV |
|---|---|
| Torque | 400 |
| Number of gears | 6 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | SCR catalytic converter with DPF |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Common Rail |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2393 |
| Power / torque | 110 kW (150 HP) / 400 Nm |
| Power (KW) | 110 |
| Power (HP) | 150 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2393 ccm |
| Maximum torque at rpm. | 1600 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Hilux Single Cab 2.4 D-4D Duty 4x2 (2016) |
|---|
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 6 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Hilux Single Cab 2.4 D-4D Duty 4x2 (2016) |
|---|
| Length (mm) | 5330 |
|---|---|
| Width (mm) | 1800 |
| Height (mm) | 1795 |
| Wheelbase (mm) | 3085 |
| Ground clearance (mm) | 277 mm |
| Turning circle (m) | 12,6 m |
| Front angle (grades) | 30,0° |
| Rear angle (grades) | 25,0° |
| Wading depth (mm) | 700 mm |
| Maximum slope | 100,0 % |
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1945 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2950 |
| Payload weight / capacity (kg) | 1005 |
| Vertical load capacity | 115 kg |
| Roof load capacity | 50 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 2800 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 750 kg |
| Trailer hitch | Optional (extra charge) |
| Trailer coupling type | rigid |
| BODY AND CHASSIS Toyota Hilux Single Cab 2.4 D-4D Duty 4x2 (2016) |
|---|
| Body type | Pick-Up |
|---|---|
| Number of doors | 2 |
| Number of seats (normal) | 2 |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Car package |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 225/65R17 |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Hilux Single Cab 2.4 D-4D Duty 4x2 (2016) |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Active headrests | Series (included) |
| Auto distance control | Car package |
| Pedestrian detection | Car package |
| City emergency brake assist | Car package |
| Collision warning | Car package |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Active traction control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Vehicle dynamics control - trailer | Series (included) |
| Brake light dynamic | Series (included) |
| Light sensor | Series (included) |
| Lane departure | Car package |
| Driving dynamics control | Vehicle Stability Control |
| Parking aid | Optional (extra charge) |
| Parking aid designation | rear |
| INTERIOR |
|---|
| Light sensor | Series (included) |
|---|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
| Radio | Car package |
| Hands-free system | Car package |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Hilux Single Cab 2.4 D-4D Duty 4x2 (2016) |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars