Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota iQ 1.4 D-4D 2009 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | iQ |
| Generation | AJ1 |
| Model series | iQ (AJ1) (2009 - 2014) |
| Engine version | iQ 1.4 D-4D |
| Car body type | Hatchback |
| Number of seats | 4 |
| Number of doors | 3 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 01.2009 |
| Model end date | 09.2010 |
| PERFORMANCE Toyota iQ 1.4 D-4D 2009 |
|---|
| Maximum power (kW) | 66 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 90 |
| Top speed (km/h) | 170 |
| Driving noise | 69 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota iQ 1.4 D-4D 2009 |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Total consumption | 4,0 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 32,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 4,8 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 3,5 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 4,0 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 4, 5L |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 104 g/km |
| ENGINE Toyota iQ 1.4 D-4D 2009 |
|---|
| Engine code | 1ND-TV |
|---|---|
| Torque | 190 |
| Number of gears | 6 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | DPF |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Common Rail |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 2 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1364 |
| Power / torque | 66 kW (90 HP) / 190 Nm |
| Power (KW) | 66 |
| Power (HP) | 90 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1364 ccm |
| Maximum power at rpm. | 3400 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 1800 RPM |
| TRANSMISSION Toyota iQ 1.4 D-4D 2009 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 6 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota iQ 1.4 D-4D 2009 |
|---|
| Length (mm) | 2985 |
|---|---|
| Width (mm) | 1680 |
| Width including mirrors (mm) | 1985 |
| Height (mm) | 1500 |
| Wheelbase (mm) | 2000 |
| Turning circle (m) | 7,8 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 32 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1020 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1285 |
| Payload weight / capacity (kg) | 265 |
| BODY AND CHASSIS Toyota iQ 1.4 D-4D 2009 |
|---|
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Number of doors | 3 |
| Number of seats (normal) | 4 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion bar |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 175/65R15 |
|---|
| EQUIPMENT Toyota iQ 1.4 D-4D 2009 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Front head airbag | Series (included) |
| Rear head airbag | Series (included) |
| Active headrests | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Driving dynamics control | Vehicle Stability Control + |
| Parking aid | Optional (extra charge) |
| Parking aid designation | rear |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Series (included) |
|---|---|
| Radio | Series (included) |
| Navigation | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Central locking system | Series (included) |
|---|---|
| Alloy wheels | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota iQ 1.4 D-4D 2009 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars