Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Land Cruiser 90 3.0 TD Special 1998 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Land Cruiser J7/J9/J12/J15 |
| Generation | 2. Generation |
| Model series | Land Cruiser 90 (J9) (1996 - 1999) |
| Engine version | Land Cruiser 90 3.0 TD |
| Engine subversion | Special |
| Car body type | Off-road vehicle |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 3 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | All-wheel (AWD) |
| Model launch date | 07.1998 |
| Model end date | 08.1999 |
| PERFORMANCE Toyota Land Cruiser 90 3.0 TD Special 1998 |
|---|
| Maximum power (kW) | 92 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 125 |
| Acceleration (s) | 14,9 |
| Top speed (km/h) | 160 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Land Cruiser 90 3.0 TD Special 1998 |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Total consumption | 10,9 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 90,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 13,2 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 9,6 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 10,9 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 2 III |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 289 g/km |
| ENGINE Toyota Land Cruiser 90 3.0 TD Special 1998 |
|---|
| Torque | 295 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 2 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2982 |
| Power / torque | 92 kW (125 HP) / 295 Nm |
| Power (KW) | 92 |
| Power (HP) | 125 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2982 ccm |
| Maximum power at rpm. | 3600 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 2400 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Land Cruiser 90 3.0 TD Special 1998 |
|---|
| Drivetrain type | All-wheel (AWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Land Cruiser 90 3.0 TD Special 1998 |
|---|
| Length (mm) | 4315 |
|---|---|
| Width (mm) | 1820 |
| Height (mm) | 1870 |
| Wheelbase (mm) | 2370 |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 450 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1825 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2510 |
| Payload weight / capacity (kg) | 685 |
| Roof load capacity | 200 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 2800 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 750 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Land Cruiser 90 3.0 TD Special 1998 |
|---|
| Body type | Off-road vehicle |
|---|---|
| Number of doors | 3 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 265/70R16S |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Land Cruiser 90 3.0 TD Special 1998 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Central locking system | Series (included) |
|---|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Land Cruiser 90 3.0 TD Special 1998 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars