Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Land Cruiser LJ 70 2.4 Turbo Diesel 1990 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Land Cruiser J7/J9/J12/J15 |
| Generation | 1. Generation |
| Model series | Land Cruiser 70 (J7) (1985 - 1996) |
| Engine version | Land Cruiser LJ 70 2.4 Turbo Diesel |
| Car body type | Off-road vehicle |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 3 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | All-wheel (AWD) |
| Model launch date | 08.1990 |
| Model end date | 08.1993 |
| PERFORMANCE Toyota Land Cruiser LJ 70 2.4 Turbo Diesel 1990 |
|---|
| Maximum power (kW) | 66 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 90 |
| Top speed (km/h) | 130 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Land Cruiser LJ 70 2.4 Turbo Diesel 1990 |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 90,0 l |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 1 |
|---|
| ENGINE Toyota Land Cruiser LJ 70 2.4 Turbo Diesel 1990 |
|---|
| Torque | 215 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 2 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2446 |
| Power / torque | 66 kW (90 HP) / 215 Nm |
| Power (KW) | 66 |
| Power (HP) | 90 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2446 ccm |
| Maximum power at rpm. | 3500 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 2400 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Land Cruiser LJ 70 2.4 Turbo Diesel 1990 |
|---|
| Drivetrain type | All-wheel (AWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Land Cruiser LJ 70 2.4 Turbo Diesel 1990 |
|---|
| Length (mm) | 4050 |
|---|---|
| Width (mm) | 1690 |
| Height (mm) | 1900 |
| Wheelbase (mm) | 2310 |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 331 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1700 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2210 |
| Payload weight / capacity (kg) | 510 |
| Roof load capacity | 150 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 2500 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 750 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Land Cruiser LJ 70 2.4 Turbo Diesel 1990 |
|---|
| Body type | Off-road vehicle |
|---|---|
| Number of doors | 3 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 215/80R16 |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Land Cruiser LJ 70 2.4 Turbo Diesel 1990 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| 3-point belt rear center | Series (included) |
|---|
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
|---|
| WARRANTY Toyota Land Cruiser LJ 70 2.4 Turbo Diesel 1990 |
|---|
| Car warranty | 5 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars