Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota MR2 Roadster Color Edition Black SMT 2001 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | MR2 |
| Generation | W3 |
| Model series | MR2 (W3) (2000 - 2003) |
| Engine version | MR2 Roadster |
| Engine subversion | Color Edition Black SMT |
| Car body type | Roadster |
| Number of seats | 2 |
| Number of doors | 2 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Automated manual gearbox |
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
| Model launch date | 02.2001 |
| Model end date | 03.2003 |
| PERFORMANCE Toyota MR2 Roadster Color Edition Black SMT 2001 |
|---|
| Maximum power (kW) | 103 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 140 |
| Acceleration (s) | 9,2 |
| Top speed (km/h) | 210 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota MR2 Roadster Color Edition Black SMT 2001 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 7,4 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 48,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 10,1 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 5,9 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 7,4 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 3 |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 178 g/km |
| ENGINE Toyota MR2 Roadster Color Edition Black SMT 2001 |
|---|
| Torque | 170 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Mid-engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1794 |
| Power / torque | 103 kW (140 HP) / 170 Nm |
| Power (KW) | 103 |
| Power (HP) | 140 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1794 ccm |
| Maximum power at rpm. | 6400 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 4400 RPM |
| TRANSMISSION Toyota MR2 Roadster Color Edition Black SMT 2001 |
|---|
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Automated manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota MR2 Roadster Color Edition Black SMT 2001 |
|---|
| Length (mm) | 3885 |
|---|---|
| Width (mm) | 1695 |
| Width including mirrors (mm) | 1820 |
| Height (mm) | 1240 |
| Wheelbase (mm) | 2450 |
| Turning circle (m) | 10,0 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 90 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1060 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1235 |
| Payload weight / capacity (kg) | 175 |
| BODY AND CHASSIS Toyota MR2 Roadster Color Edition Black SMT 2001 |
|---|
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Number of doors | 2 |
| Number of seats (normal) | 2 |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 185/55R15V |
|---|---|
| Tire size rear (if different) | 205/50R15V |
| EQUIPMENT Toyota MR2 Roadster Color Edition Black SMT 2001 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Central locking system | Series (included) |
|---|---|
| Alloy wheels | Series (included) |
| WARRANTY Toyota MR2 Roadster Color Edition Black SMT 2001 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars