Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission electric specifications dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Prius 1.5 Hybrid Sol 2006 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Prius |
| Generation | NHW20 |
| Model series | Prius (HW2) (2004 - 2009) |
| Engine version | Prius 1.5 Hybrid |
| Engine subversion | Sol |
| Car body type | Hatchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Full-hybrid |
| Gearbox type | CVT transmission |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 03.2006 |
| Model end date | 06.2009 |
| PERFORMANCE Toyota Prius 1.5 Hybrid Sol 2006 |
|---|
| Maximum power (kW) | 82 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 112 |
| Acceleration (s) | 10,9 |
| Top speed (km/h) | 170 |
| Driving noise | 69 dB |
| ELECTRIC PERFORMANCE |
|---|
| Power / torque (electric motor 1) | 50 kW (68 HP) / 400 Nm |
|---|
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Prius 1.5 Hybrid Sol 2006 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 4,3 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 45,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 5,0 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 4,2 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 4,3 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 4, 5L |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 104 g/km |
| ENGINE Toyota Prius 1.5 Hybrid Sol 2006 |
|---|
| Engine code | 1NZ-FXE |
|---|---|
| Number of gears | 1 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1497 |
| Power / torque | 57 kW (78 HP) / 115 Nm |
| Power (KW) | 82 |
| Power (HP) | 112 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1497 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5000 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 4000 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Prius 1.5 Hybrid Sol 2006 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | CVT transmission |
| Number of gears | 1 |
| ELECTRIC SPECIFICATIONS Toyota Prius 1.5 Hybrid Sol 2006 |
|---|
| ELECTRIC MOTOR |
|---|
| Installation position / motor type | Front axle / E-motor |
|---|---|
| Power / torque | 50 kW (68 HP) / 400 Nm |
| RANGE |
|---|
| Range (electric) | 3 km |
|---|
| BATTERY |
|---|
| Storage technology | Nickel-Metallhydrid |
|---|---|
| Battery capacity (gross) in kWh | 1,3 |
| Battery weight | 39 kg |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Prius 1.5 Hybrid Sol 2006 |
|---|
| Length (mm) | 4450 |
|---|---|
| Width (mm) | 1725 |
| Width including mirrors (mm) | 2015 |
| Height (mm) | 1490 |
| Wheelbase (mm) | 2700 |
| Turning circle (m) | 11,0 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 408 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1375 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1725 |
| Payload weight / capacity (kg) | 350 |
| Roof load capacity | 75 kg |
| Battery weight | 39 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Prius 1.5 Hybrid Sol 2006 |
|---|
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 195/55R16 |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Prius 1.5 Hybrid Sol 2006 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Front head airbag | Series (included) |
| Rear head airbag | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| Active headrests | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Driving dynamics control | Vehicle Stability Control |
| Parking aid | Car package |
| Parking aid designation | Rear view camera |
| Parking assistant | Car package |
| Hill start assist | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Series (included) |
|---|---|
| Radio | Series (included) |
| Navigation | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Leather interior | Car package |
| Rear headrests | Series (included) |
| Rear head restraints | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| Central locking system | Series (included) |
| Alloy wheels | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Prius 1.5 Hybrid Sol 2006 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars