Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Proace City L1 1.2 Turbo Comfort 2020 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Proace City |
| Generation | E |
| Model series | Proace City Kastenwagen (ab 04/20) |
| Engine version | Proace City L1 1.2 Turbo |
| Engine subversion | Comfort |
| Car body type | Transporter |
| Number of seats | 2 |
| Number of doors | 4 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 04.2020 |
| PERFORMANCE Toyota Proace City L1 1.2 Turbo Comfort 2020 |
|---|
| Maximum power (kW) | 81 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 110 |
| Acceleration (s) | 12,4 |
| Top speed (km/h) | 174 |
| Driving noise | 68 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Proace City L1 1.2 Turbo Comfort 2020 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 5,3 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 61,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 6,2 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 4,8 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 5,3 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Truck (LKW) |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 121 g/km |
| ENGINE Toyota Proace City L1 1.2 Turbo Comfort 2020 |
|---|
| Engine code | HN05 |
|---|---|
| Torque | 205 |
| Number of gears | 6 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | Otto-particulate filter |
| Number of cylinders | 3 |
| Fuel injection type | Direct injection |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1199 |
| Power / torque | 81 kW (110 HP) / 205 Nm |
| Power (KW) | 81 |
| Power (HP) | 110 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1199 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5500 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 1750 RPM |
| Automatic start / stop | Series (included) |
| TRANSMISSION Toyota Proace City L1 1.2 Turbo Comfort 2020 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 6 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Proace City L1 1.2 Turbo Comfort 2020 |
|---|
| Length (mm) | 4403 |
|---|---|
| Width (mm) | 1848 |
| Width including mirrors (mm) | 2107 |
| Height (mm) | 1796 |
| Wheelbase (mm) | 2785 |
| Ground clearance (mm) | 182 mm |
| Turning circle (m) | 10,8 m |
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1284 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1960 |
| Payload weight / capacity (kg) | 676 |
| Vertical load capacity | 74 kg |
| Roof load capacity | 150 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1200 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 690 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Proace City L1 1.2 Turbo Comfort 2020 |
|---|
| Body type | Transporter |
|---|---|
| Number of doors | 4 |
| Number of sliding doors (standard / optional) | 1 (Serie) / 2 Optional (extra charge) |
| Number of seats (normal) | 2 |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion bar |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 215/65R16H |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Proace City L1 1.2 Turbo Comfort 2020 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Lane change assistant | Series (included) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Light sensor | Series (included) |
| Drowsiness detection | Series (included) |
| Driving dynamics control | Vehicle Stability Control |
| Parking aid | Series (included) |
| Parking aid designation | front and rear |
| Hill start assist | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Light sensor | Series (included) |
|---|---|
| Air conditioning | Series (included) |
| Radio | Series (included) |
| Digital radio reception (DAB) | Series (included) |
| Hands-free system | Series (included) |
| Smartphone integration (Android / Apple) | Series (included) |
| Navigation | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| Central locking system | Series (included) |
| Emergency function | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Proace City L1 1.2 Turbo Comfort 2020 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km/for variant "Meister": 2 years follow-up warranty |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars