Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota RAV4 2.2 D-4D 4x2 (2010) |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | RAV4 |
| Generation | XA3 |
| Model series | RAV4 (XA3) (2010 - 2013) |
| Engine version | RAV4 2.2 D-4D |
| Engine subversion | 4x2 |
| Car body type | SUV |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Diesel |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 05.2010 |
| Model end date | 02.2013 |
| PERFORMANCE Toyota RAV4 2.2 D-4D 4x2 (2010) |
|---|
| Maximum power (kW) | 110 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 150 |
| Acceleration (s) | 10 |
| Top speed (km/h) | 190 |
| Driving noise | 70 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota RAV4 2.2 D-4D 4x2 (2010) |
|---|
| Fuel type | Diesel |
|---|---|
| Total consumption | 6,0 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 60,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 7,4 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 5,2 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 6,0 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 5 |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 156 g/km |
| ENGINE Toyota RAV4 2.2 D-4D 4x2 (2010) |
|---|
| Engine code | 2AD-FTV,DPF |
|---|---|
| Torque | 340 |
| Number of gears | 6 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | DPF |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Common Rail |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2231 |
| Power / torque | 110 kW (150 HP) / 340 Nm |
| Power (KW) | 110 |
| Power (HP) | 150 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2231 ccm |
| Maximum power at rpm. | 3600 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 2000 RPM |
| TRANSMISSION Toyota RAV4 2.2 D-4D 4x2 (2010) |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 6 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota RAV4 2.2 D-4D 4x2 (2010) |
|---|
| Length (mm) | 4445 |
|---|---|
| Width (mm) | 1815 |
| Width including mirrors (mm) | 2060 |
| Height (mm) | 1720 |
| Wheelbase (mm) | 2560 |
| Ground clearance (mm) | 182 mm |
| Turning circle (m) | 11,0 m |
| Front angle (grades) | 28,0° |
| Rear angle (grades) | 24,0° |
| Ramp angle (grades) | 20,0° |
| Wading depth (mm) | 300 mm |
| Maximum slope | 73,0 % |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 586 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1620 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2140 |
| Payload weight / capacity (kg) | 520 |
| Vertical load capacity | 80 kg |
| Roof load capacity | 100 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 2000 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 750 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota RAV4 2.2 D-4D 4x2 (2010) |
|---|
| Body type | SUV |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 225/65R17 |
|---|
| EQUIPMENT Toyota RAV4 2.2 D-4D 4x2 (2010) |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Front head airbag | Series (included) |
| Rear head airbag | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| Active headrests | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Driving dynamics control | Vehicle Stability Control + |
| Parking aid | Optional (extra charge) |
| Parking aid designation | rear |
| Hill start assist | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Series (included) |
|---|---|
| Radio | Series (included) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| Rear head restraints | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| Central locking system | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota RAV4 2.2 D-4D 4x2 (2010) |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars