Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Starlet 1.3 (1996) |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Starlet |
| Generation | P9 |
| Model series | Starlet (P9) (1996 - 1999) |
| Engine version | Starlet 1.3 |
| Car body type | Hatchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 3 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 02.1996 |
| Model end date | 04.1999 |
| PERFORMANCE Toyota Starlet 1.3 (1996) |
|---|
| Maximum power (kW) | 55 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 75 |
| Acceleration (s) | 11,2 |
| Top speed (km/h) | 170 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Starlet 1.3 (1996) |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 6,8 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 45,0 l |
| Fuel consumption city | 7,4 l/100 km |
| Fuel consumption at 90 km/h | 5,1 l/100 km |
| Fuel consumption at 120 km/h | 7,0 l/100 km |
| Fuel consumption combined | 6,5 l/100 km |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 8,8 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 5,6 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 6,8 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | D3 |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 163 g/km |
| ENGINE Toyota Starlet 1.3 (1996) |
|---|
| Torque | 115 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1332 |
| Power / torque | 55 kW (75 HP) / 115 Nm |
| Power (KW) | 55 |
| Power (HP) | 75 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1332 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5400 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 4300 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Starlet 1.3 (1996) |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Starlet 1.3 (1996) |
|---|
| Length (mm) | 3740 |
|---|---|
| Width (mm) | 1635 |
| Height (mm) | 1400 |
| Wheelbase (mm) | 2300 |
| Turning circle (m) | 9,6 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 214 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 905 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1385 |
| Payload weight / capacity (kg) | 480 |
| Roof load capacity | 75 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 900 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 400 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Starlet 1.3 (1996) |
|---|
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Number of doors | 3 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| ABS | Optional (extra charge) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 165/70R13T |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Starlet 1.3 (1996) |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Radio | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Optional (extra charge) |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Central locking system | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Starlet 1.3 (1996) |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars