Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Supra 3.0 24V 1986 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Supra |
| Generation | A70 |
| Model series | Supra (A70) (1986 - 1992) |
| Engine version | Supra 3.0 24V |
| Car body type | Coupe |
| Number of seats | 4 |
| Number of doors | 3 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
| Model launch date | 07.1986 |
| Model end date | 07.1988 |
| PERFORMANCE Toyota Supra 3.0 24V 1986 |
|---|
| Maximum power (kW) | 150 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 204 |
| Acceleration (s) | 8,1 |
| Top speed (km/h) | 220 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Supra 3.0 24V 1986 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Gas / fuel tank size | 70,0 l |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | without CAT |
|---|
| ENGINE Toyota Supra 3.0 24V 1986 |
|---|
| Torque | 254 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Number of cylinders | 6 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2954 |
| Power / torque | 150 kW (204 HP) / 254 Nm |
| Power (KW) | 150 |
| Power (HP) | 204 |
| Engine size / displacement (ccm) | 2954 ccm |
| TRANSMISSION Toyota Supra 3.0 24V 1986 |
|---|
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Supra 3.0 24V 1986 |
|---|
| Length (mm) | 4630 |
|---|---|
| Width (mm) | 1745 |
| Height (mm) | 1310 |
| Wheelbase (mm) | 2595 |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 185 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1665 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2070 |
| Payload weight / capacity (kg) | 405 |
| Roof load capacity | 100 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1700 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 600 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Supra 3.0 24V 1986 |
|---|
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Number of doors | 3 |
| Number of seats (normal) | 4 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 225/50R16V |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Supra 3.0 24V 1986 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Radio | Series (included) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Leather interior | Optional (extra charge) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| Central locking system | Series (included) |
| Alloy wheels | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Supra 3.0 24V 1986 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars