Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Yaris 1.5 Launch Edition Multidrive S 2017 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Yaris |
| Generation | XP13 |
| Model series | Yaris (XP13) (2017 - 2020) |
| Engine version | Yaris 1.5 |
| Engine subversion | Launch Edition Multidrive S |
| Car body type | Hatchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | CVT transmission |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 04.2017 |
| Model end date | 01.2018 |
| PERFORMANCE Toyota Yaris 1.5 Launch Edition Multidrive S 2017 |
|---|
| Maximum power (kW) | 81 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 111 |
| Acceleration (s) | 11,2 |
| Top speed (km/h) | 175 |
| Driving noise | 70 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Yaris 1.5 Launch Edition Multidrive S 2017 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 4,7 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 42,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 5,9 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 4,0 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 4,7 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 6b (NEFZ) |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 105 g/km |
| ENGINE Toyota Yaris 1.5 Launch Edition Multidrive S 2017 |
|---|
| Engine code | 2NR-FKE |
|---|---|
| Torque | 136 |
| Number of gears | 1 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1497 |
| Power / torque | 81 kW (111 HP) / 136 Nm |
| Power (KW) | 81 |
| Power (HP) | 111 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1497 ccm |
| Maximum power at rpm. | 6000 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 4400 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Yaris 1.5 Launch Edition Multidrive S 2017 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | CVT transmission |
| Number of gears | 1 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Yaris 1.5 Launch Edition Multidrive S 2017 |
|---|
| Length (mm) | 3945 |
|---|---|
| Width (mm) | 1695 |
| Width including mirrors (mm) | 2020 |
| Height (mm) | 1510 |
| Wheelbase (mm) | 2510 |
| Ground clearance (mm) | 135 mm |
| Turning circle (m) | 10,2 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 286 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1140 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1545 |
| Payload weight / capacity (kg) | 405 |
| Vertical load capacity | 50 kg |
| Roof load capacity | 50 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 835 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 550 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Yaris 1.5 Launch Edition Multidrive S 2017 |
|---|
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 175/65R15 |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Yaris 1.5 Launch Edition Multidrive S 2017 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Front head airbag | Series (included) |
| Rear head airbag | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| Active headrests | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| City emergency brake assist | Series (included) |
| Collision warning | Series (included) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Light sensor | Car package |
| Rain sensor | Series (included) |
| Lane departure | Series (included) |
| Driving dynamics control | Vehicle Stability Control + |
| Traffic sign recognition | Series (included) |
| High-beam assistant | Series (included) |
| Parking aid | Series (included) |
| Parking aid designation | Rear view camera |
| Hill start assist | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Light sensor | Car package |
|---|---|
| Air conditioning | Series (included) |
| Radio | Series (included) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| Rear head restraints | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Car package |
|---|---|
| Central locking system | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Yaris 1.5 Launch Edition Multidrive S 2017 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars