Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission electric specifications dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid Comfort CVT 2021 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Yaris Cross |
| Generation | 1. Generation |
| Model series | Yaris Cross (2021 - ) |
| Engine version | Yaris Cross 1.5 Hybrid |
| Engine subversion | Comfort CVT |
| Car body type | SUV |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Full-hybrid |
| Gearbox type | CVT transmission |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 09.2021 |
| PERFORMANCE Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid Comfort CVT 2021 |
|---|
| Maximum power (kW) | 85 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 116 |
| Acceleration (s) | 11,2 |
| Top speed (km/h) | 170 |
| Driving noise | 68 dB |
| ELECTRIC PERFORMANCE |
|---|
| Power / torque (electric motor 1) | 59 kW (80 HP) / 141 Nm |
|---|
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid Comfort CVT 2021 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 4,4 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 36,0 l |
| FUEL CONSUMPTION WLTP |
|---|
| Fuel consumption city (WLTP) | 3,1 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 3,3 l/100 km |
| Fuel consumption main road (WLTP) | 3,9 l/100 km |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 6,1 l/100 km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 4,4 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 6d-ISC-FCM (WLTP) 36AP-AR |
|---|---|
| CO2-emissions combined (WLTP) | 101 g/km |
| ENGINE Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid Comfort CVT 2021 |
|---|
| Engine code | M15A-FXE |
|---|---|
| Number of gears | 1 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 3 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1490 |
| Power / torque | 68 kW (92 HP) / 120 Nm |
| Power (KW) | 85 |
| Power (HP) | 116 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1490 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5500 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 3800 RPM |
| Automatic start / stop | Series (included) |
| TRANSMISSION Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid Comfort CVT 2021 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | CVT transmission |
| Number of gears | 1 |
| ELECTRIC SPECIFICATIONS Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid Comfort CVT 2021 |
|---|
| ELECTRIC MOTOR |
|---|
| Installation position / motor type | Transmission housing / Current-excited synchronous machine (SSM) |
|---|---|
| Power / torque | 59 kW (80 HP) / 141 Nm |
| BATTERY |
|---|
| Storage technology | Lithium |
|---|---|
| Battery capacity (gross) in kWh | 1,0 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid Comfort CVT 2021 |
|---|
| Length (mm) | 4180 |
|---|---|
| Width (mm) | 1765 |
| Width including mirrors (mm) | 1765 |
| Height (mm) | 1595 |
| Wheelbase (mm) | 2560 |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 397 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1170 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1775 |
| Payload weight / capacity (kg) | 605 |
| Vertical load capacity | 75 kg |
| Roof load capacity | 60 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 750 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 550 kg |
| Trailer hitch | Optional (extra charge) |
| Trailer coupling type | removable |
| BODY AND CHASSIS Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid Comfort CVT 2021 |
|---|
| Body type | SUV |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 205/65R16 |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid Comfort CVT 2021 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Front head airbag | Series (included) |
| Rear head airbag | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| Active headrests | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| Auto distance control | Series (included) |
| Pedestrian detection | Series (included) |
| City emergency brake assist | Series (included) |
| Emergency brake assist | Series (included) |
| Collision warning | Series (included) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Brake light dynamic | Series (included) |
| Light sensor | Series (included) |
| Rain sensor | Series (included) |
| Drowsiness detection | Series (included) |
| Lane departure | Series (included) |
| Intersection assistant | Series (included) |
| Driving dynamics control | Vehicle Stability Control + |
| Traffic sign recognition | Series (included) |
| High-beam assistant | Series (included) |
| Parking aid | Series (included) |
| Parking aid designation | Rear view camera |
| Hill start assist | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Light sensor | Series (included) |
|---|---|
| Air conditioning | Series (included) |
| Radio | Series (included) |
| Digital radio reception (DAB) | Series (included) |
| Hands-free system | Series (included) |
| Smartphone integration (Android / Apple) | Series (included) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| Rear head restraints | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Central locking system | Series (included) |
|---|---|
| Emergency function | Series (included) |
| Alloy wheels | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid Comfort CVT 2021 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars