Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Toyota Yaris Verso 1.5 linea sol 2003 |
|---|
| Brand | Toyota |
|---|---|
| Range | Yaris Verso |
| Generation | P2 |
| Model series | Yaris Verso (P2) (2003 - 2005) |
| Engine version | Yaris Verso 1.5 |
| Engine subversion | linea sol |
| Car body type | Van |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 05.2003 |
| Model end date | 11.2004 |
| PERFORMANCE Toyota Yaris Verso 1.5 linea sol 2003 |
|---|
| Maximum power (kW) | 77 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 105 |
| Acceleration (s) | 11,2 |
| Top speed (km/h) | 175 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Toyota Yaris Verso 1.5 linea sol 2003 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 6,6 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 45,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 8,2 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 5,7 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 6,6 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 4 |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 157 g/km |
| ENGINE Toyota Yaris Verso 1.5 linea sol 2003 |
|---|
| Torque | 145 |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1497 |
| Power / torque | 77 kW (105 HP) / 145 Nm |
| Power (KW) | 77 |
| Power (HP) | 105 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1497 ccm |
| Maximum power at rpm. | 6000 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 4200 RPM |
| TRANSMISSION Toyota Yaris Verso 1.5 linea sol 2003 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 5 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Toyota Yaris Verso 1.5 linea sol 2003 |
|---|
| Length (mm) | 3880 |
|---|---|
| Width (mm) | 1690 |
| Width including mirrors (mm) | 1930 |
| Height (mm) | 1735 |
| Wheelbase (mm) | 2500 |
| Turning circle (m) | 10,2 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 390 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1080 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1530 |
| Payload weight / capacity (kg) | 450 |
| Roof load capacity | 75 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 900 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 400 kg |
| BODY AND CHASSIS Toyota Yaris Verso 1.5 linea sol 2003 |
|---|
| Body type | Van |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 175/65R14 |
|---|
| EQUIPMENT Toyota Yaris Verso 1.5 linea sol 2003 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| Active headrests | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| Parking aid | Optional (extra charge) |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Series (included) |
|---|---|
| Navigation | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Central locking system | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Toyota Yaris Verso 1.5 linea sol 2003 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Toyota Cars