Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Volkswagen Lupo 1.4 Oxford Automatic 2002 |
|---|
| Brand | Volkswagen |
|---|---|
| Range | Lupo |
| Generation | 1. Generation |
| Model series | Lupo (1998 - 2005) |
| Engine version | Lupo 1.4 |
| Engine subversion | Oxford Automatic |
| Car body type | Hatchback |
| Number of seats | 4 |
| Number of doors | 3 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Automatic transmission |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 01.2002 |
| Model end date | 01.2003 |
| PERFORMANCE Volkswagen Lupo 1.4 Oxford Automatic 2002 |
|---|
| Maximum power (kW) | 55 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 75 |
| Acceleration (s) | 13,9 |
| Top speed (km/h) | 168 |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Volkswagen Lupo 1.4 Oxford Automatic 2002 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 7,2 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 34,0 l |
| FUEL CONSUMPTION NEDC |
|---|
| Fuel consumption city (NEDC) | 10,0 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption highway (NEDC) | 5,6 l/100 km |
| Fuel consumption combined (NEDC) | 7,2 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 4 |
|---|---|
| CO2 emissions (NEFZ) | 173 g/km |
| ENGINE Volkswagen Lupo 1.4 Oxford Automatic 2002 |
|---|
| Torque | 126 |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | regulated |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Injection |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1390 |
| Power / torque | 55 kW (75 HP) / 126 Nm |
| Power (KW) | 55 |
| Power (HP) | 75 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1390 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5000 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 3800 RPM |
| TRANSMISSION Volkswagen Lupo 1.4 Oxford Automatic 2002 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Automatic transmission |
| Number of gears | 4 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Volkswagen Lupo 1.4 Oxford Automatic 2002 |
|---|
| Length (mm) | 3527 |
|---|---|
| Width (mm) | 1639 |
| Width including mirrors (mm) | 1825 |
| Height (mm) | 1459 |
| Wheelbase (mm) | 2320 |
| Turning circle (m) | 10,1 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 130 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1026 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1420 |
| Payload weight / capacity (kg) | 394 |
| Vertical load capacity | 50 kg |
| Roof load capacity | 50 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 800 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 450 kg |
| BODY AND CHASSIS Volkswagen Lupo 1.4 Oxford Automatic 2002 |
|---|
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Number of doors | 3 |
| Number of seats (normal) | 4 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| ABS | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 185/55R14T |
|---|
| EQUIPMENT Volkswagen Lupo 1.4 Oxford Automatic 2002 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Optional (extra charge) |
| Isofix | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Air conditioning | Optional (extra charge) |
|---|---|
| Radio | Series (included) |
| Navigation | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Car package |
| Rear headrests | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Car package |
|---|---|
| Central locking system | Car package |
| Alloy wheels | Optional (extra charge) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Volkswagen Lupo 1.4 Oxford Automatic 2002 |
|---|
| Car warranty | from 01/05: 2 years |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Volkswagen Cars