Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Dacia Duster TCe 150 Mat Edition EDC 2023 |
|---|
| Brand | Dacia |
|---|---|
| Range | Duster |
| Generation | 2. Generation |
| Model series | Duster (II) (2021 - ) |
| Engine version | Duster TCe 150 |
| Engine subversion | Mat Edition EDC |
| Car body type | SUV |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Automatic transmission |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 03.2023 |
| PERFORMANCE Dacia Duster TCe 150 Mat Edition EDC 2023 |
|---|
| Maximum power (kW) | 110 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 150 |
| Acceleration (s) | 9,7 |
| Top speed (km/h) | 199 |
| Driving noise | 70 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Dacia Duster TCe 150 Mat Edition EDC 2023 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 6,2 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 50,0 l |
| FUEL CONSUMPTION WLTP |
|---|
| Fuel consumption city (WLTP) | 7,6 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 5,9 l/100 km |
| Fuel consumption main road (WLTP) | 5,4 l/100 km |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 6,7 l/100 km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 6,2 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 6d-ISC-FCM (WLTP) 36AP-AR |
|---|---|
| CO2-emissions combined (WLTP) | 141 g/km |
| ENGINE Dacia Duster TCe 150 Mat Edition EDC 2023 |
|---|
| Engine code | H5H E4 |
|---|---|
| Torque | 250 |
| Number of gears | 6 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | Otto-particulate filter |
| Number of cylinders | 4 |
| Fuel injection type | Direct injection |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1332 |
| Power / torque | 110 kW (150 HP) / 250 Nm |
| Power (KW) | 110 |
| Power (HP) | 150 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1332 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5250 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 1700 RPM |
| Automatic start / stop | Series (included) |
| TRANSMISSION Dacia Duster TCe 150 Mat Edition EDC 2023 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Automatic transmission |
| Number of gears | 6 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Dacia Duster TCe 150 Mat Edition EDC 2023 |
|---|
| Length (mm) | 4341 |
|---|---|
| Width (mm) | 1804 |
| Width including mirrors (mm) | 2052 |
| Height (mm) | 1633 |
| Wheelbase (mm) | 2673 |
| Ground clearance (mm) | 183 mm |
| Turning circle (m) | 10,2 m |
| Front angle (grades) | 30,0° |
| Rear angle (grades) | 34,0° |
| Ramp angle (grades) | 21,0° |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 445 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1342 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1774 |
| Payload weight / capacity (kg) | 432 |
| Gross combined weight (GCW) | 2974 kg |
| Vertical load capacity | 75 kg |
| Roof load capacity | 80 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1200 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 670 kg |
| BODY AND CHASSIS Dacia Duster TCe 150 Mat Edition EDC 2023 |
|---|
| Body type | SUV |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Drum |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 215/60R17 |
|---|
| EQUIPMENT Dacia Duster TCe 150 Mat Edition EDC 2023 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Front head airbag | Series (included) |
| Rear head airbag | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| Lane change assistant | Series (included) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Light sensor | Series (included) |
| Rain sensor | Series (included) |
| Driving dynamics control | Electronic Stability Programme |
| Parking aid | Series (included) |
| Parking aid designation | rear with reversing camera |
| Hill start assist | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Light sensor | Series (included) |
|---|---|
| Air conditioning | Series (included) |
| Radio | Series (included) |
| Digital radio reception (DAB) | Series (included) |
| Hands-free system | Series (included) |
| Smartphone integration (Android / Apple) | Series (included) |
| Navigation | Series (included) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| Rear head restraints | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| Fog lights | Series (included) |
|---|---|
| LED headlights | Series (included) |
| Central locking system | Series (included) |
| Alloy wheels | Series (included) |
| WARRANTY Dacia Duster TCe 150 Mat Edition EDC 2023 |
|---|
| Car warranty | 3 years or 100,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 2 years |
| Rust warranty | 6 years |
Similar Cars
Other Dacia Cars