Other models:
general performance fuel economy / consumption engine transmission dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL Peugeot 308 1.2 PureTech 130 Active Pack 2022 |
|---|
| Brand | Peugeot |
|---|---|
| Range | 308 |
| Generation | 3. Generation |
| Model series | 308 (III) (2022 - ) |
| Engine version | 308 1.2 PureTech 130 |
| Engine subversion | Active Pack |
| Car body type | Hatchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Internal combustion engine (Otto) |
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
| Model launch date | 01.2022 |
| PERFORMANCE Peugeot 308 1.2 PureTech 130 Active Pack 2022 |
|---|
| Maximum power (kW) | 96 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 130 |
| Acceleration (s) | 9,6 |
| Top speed (km/h) | 210 |
| Driving noise | 66 dB |
| FUEL ECONOMY / CONSUMPTION Peugeot 308 1.2 PureTech 130 Active Pack 2022 |
|---|
| Fuel type | Super |
|---|---|
| Total consumption | 5,5 l/100 km |
| Gas / fuel tank size | 52,0 l |
| FUEL CONSUMPTION WLTP |
|---|
| Fuel consumption city (WLTP) | 6,6 l/100 km |
|---|---|
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 5,5 l/100 km |
| Fuel consumption main road (WLTP) | 4,9 l/100 km |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 5,8 l/100 km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 5,5 l/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Euro 6d-ISC-FCM (WLTP) 36AP-AR |
|---|---|
| CO2-emissions combined (WLTP) | 125 g/km |
| ENGINE Peugeot 308 1.2 PureTech 130 Active Pack 2022 |
|---|
| Engine code | HN05 |
|---|---|
| Torque | 230 |
| Number of gears | 6 |
| Installation position / engine type | Front engine / Series |
| Exhaust gas cleaning | Otto-particulate filter |
| Number of cylinders | 3 |
| Fuel injection type | Direct injection |
| Supercharging | Turbo |
| Number of valves | 4 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1199 |
| Power / torque | 96 kW (130 HP) / 230 Nm |
| Power (KW) | 96 |
| Power (HP) | 130 |
| Engine size / displacement (ccm) | 1199 ccm |
| Maximum power at rpm. | 5500 RPM |
| Maximum torque at rpm. | 1750 RPM |
| Automatic start / stop | Series (included) |
| TRANSMISSION Peugeot 308 1.2 PureTech 130 Active Pack 2022 |
|---|
| Drivetrain type | Front-wheel (FWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Manual gearbox |
| Number of gears | 6 |
| DIMENSIONS AND CAPACITY Peugeot 308 1.2 PureTech 130 Active Pack 2022 |
|---|
| Length (mm) | 4367 |
|---|---|
| Width (mm) | 1852 |
| Width including mirrors (mm) | 2062 |
| Height (mm) | 1441 |
| Wheelbase (mm) | 2675 |
| Turning circle (m) | 10,5 m |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 412 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1333 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 1790 |
| Payload weight / capacity (kg) | 457 |
| Gross combined weight (GCW) | 3090 kg |
| Vertical load capacity | 70 kg |
| Roof load capacity | 85 kg |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 1300 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 660 kg |
| Trailer hitch | Optional (extra charge) |
| Trailer coupling type | removable |
| BODY AND CHASSIS Peugeot 308 1.2 PureTech 130 Active Pack 2022 |
|---|
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Number of seats (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 205/55R16V |
|---|
| EQUIPMENT Peugeot 308 1.2 PureTech 130 Active Pack 2022 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Front head airbag | Series (included) |
| Rear head airbag | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| City emergency brake assist | Series (included) |
| Emergency brake assist | Car package |
| Collision warning | Series (included) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Brake light dynamic | Series (included) |
| Light sensor | Series (included) |
| Rain sensor | Series (included) |
| Drowsiness detection | Series (included) |
| Lane departure | Series (included) |
| Driving dynamics control | Electronic Stability Programme |
| Traffic sign recognition | Series (included) |
| Parking aid | Series (included) |
| Parking aid designation | rear |
| Hill start assist | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Light sensor | Series (included) |
|---|---|
| Air conditioning | Series (included) |
| Radio | Series (included) |
| Digital radio reception (DAB) | Series (included) |
| Hands-free system | Series (included) |
| Smartphone integration (Android / Apple) | Series (included) |
| Navigation | Optional (extra charge) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| Rear head restraints | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| LED headlights | Series (included) |
|---|---|
| Central locking system | Series (included) |
| Emergency function | Optional (extra charge) |
| Alloy wheels | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY Peugeot 308 1.2 PureTech 130 Active Pack 2022 |
|---|
| Car warranty | 2 years |
|---|---|
| Paint warranty | 3 years |
| Rust warranty | 12 years |
Similar Cars
Other Peugeot Cars