Other models:
general performance range energy efficiency electric motor transmission battery charging dimensions and capacity body and chassis equipment warranty
| GENERAL MG MG4 Electric Maximum Range Comfort 2022 |
|---|
| Brand | MG |
|---|---|
| Range | MG4 |
| Generation | 1. Generation |
| Model series | MG4 (2022 - ) |
| Engine version | MG4 Electric Maximum Range |
| Engine subversion | Comfort |
| Car body type | Hatchback |
| Number of seats | 5 |
| Number of doors | 5 |
| Engine type | Electric |
| Gearbox type | Reduction gearbox |
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
| Model launch date | 09.2022 |
| Range (WLTP) | 452 km |
| Battery capacity (gross) in kWh | 64,0 |
| PERFORMANCE MG MG4 Electric Maximum Range Comfort 2022 |
|---|
| Maximum power (kW) | 150 |
|---|---|
| Maximum power (HP) | 204 |
| Acceleration (s) | 7,9 |
| Top speed (km/h) | 160 |
| Driving noise | 66 dB |
| Power / torque (electric motor 1) | 150 kW (204 HP) / 250 Nm |
| RANGE MG MG4 Electric Maximum Range Comfort 2022 |
|---|
| Range WLTP | 452 km |
|---|---|
| Range WLTP City | 579 km |
| ENERGY EFFICIENCY MG MG4 Electric Maximum Range Comfort 2022 |
|---|
| Fuel type | Electricity |
|---|---|
| Total consumption | 16,0 kWh/100 km |
| Energy consumption combined (WLTP) | 16,0 kWh/100 km |
| EMISSIONS |
|---|
| Emission category | Electric vehicle |
|---|---|
| CO2-emissions combined (WLTP) | 0 g/km |
| ELECTRIC MOTOR MG MG4 Electric Maximum Range Comfort 2022 |
|---|
| Engine code | TZ180XS0951 |
|---|---|
| Torque | 250 |
| Number of gears | 1 |
| Maximum power (KW) | 150 |
| Maximum power (HP) | 204 |
| Installation position / motor type (1st) | Rear axle / permanent magnet synchronous machine (PSM) |
| Power / torque (1st motor) | 150 kW (204 HP) / 250 Nm |
| TRANSMISSION MG MG4 Electric Maximum Range Comfort 2022 |
|---|
| Drivetrain type | Rear-wheel (RWD) |
|---|---|
| Gearbox type | Reduction gearbox |
| Number of gears | 1 |
| BATTERY MG MG4 Electric Maximum Range Comfort 2022 |
|---|
| Storage technology (Battery type) | Nickel-Cobalt-Mangan |
|---|---|
| Gross battery capacity / size (kWh) | 64,0 |
| Net battery capacity / size (kWh) | 61,7 |
| CHARGING MG MG4 Electric Maximum Range Comfort 2022 |
|---|
| Charging port position | Driver's side rear |
|---|---|
| AC charging port on the vehicle | Type 2 |
| DC quick charge connector on the vehicle | CCS |
| AC charging function | 1-phase |
| Charging power (kW) | AC:2,2-11,0 DC:50,0-135,0 |
| Charging time | 100%: 1842 min. (AC Schuko 2.2 kW), 612 min. (AC 1-phase Wallbox/charging pole 6.6 kW), 372 min. (AC 1-phase Wallbox/charging pole 11.0 kW); 80%: 59 min. (DC charging pole 50.0 kW), 34 min. (DC charging pole 135.0 kW) |
| AC charging cable household | Series (included) |
| DIMENSIONS AND CAPACITY MG MG4 Electric Maximum Range Comfort 2022 |
|---|
| Length (mm) | 4287 |
|---|---|
| Width (mm) | 1836 |
| Width including mirrors (mm) | 2060 |
| Height (mm) | 1504 |
| Wheelbase (mm) | 2705 |
| Ground clearance (mm) | 150 mm |
| TRUNK DIMENSIONS / CAPACITY |
|---|
| Trunk / boot space (litres) | 363 |
|---|
| WEIGHTS |
|---|
| Curb (kerb) weight (kg) | 1685 |
|---|---|
| Gross weight (kg) | 2133 |
| Payload weight / capacity (kg) | 448 |
| TOWING |
|---|
| Towing capacity / weight (braked 12%) | 500 kg |
|---|---|
| Towing capacity / weight (unbraked) | 500 kg |
| BODY AND CHASSIS MG MG4 Electric Maximum Range Comfort 2022 |
|---|
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Number of doors | 5 |
| Seating capacity (normal) | 5 |
| Foldable rear bench | Series (included) |
| Power steering | Series (included) |
| SUSPENSIONS |
|---|
| Front suspension | Screw |
|---|---|
| Rear suspension | Screw |
| BRAKES |
|---|
| Front brake | Disc |
|---|---|
| Rear brake | Disc |
| ABS | Series (included) |
| Brake assist | Series (included) |
| TIRES |
|---|
| Tire (tyre) size | 215/50R17V |
|---|
| EQUIPMENT MG MG4 Electric Maximum Range Comfort 2022 |
|---|
| SAFETY AND ASSISTANCE |
|---|
| Airbag driver | Series (included) |
|---|---|
| Airbag passenger | Series (included) |
| Front side airbag | Series (included) |
| Front head airbag | Series (included) |
| 3-point belt rear center | Series (included) |
| Isofix | Series (included) |
| Auto distance control | Series (included) |
| City emergency brake assist | Series (included) |
| Emergency brake assist | Series (included) |
| Collision warning | Series (included) |
| Traction control | Series (included) |
| Drive slip regulation | Traction Control |
| Electronic stability program | Series (included) |
| Light sensor | Series (included) |
| Rain sensor | Series (included) |
| Traffic jam assistant | Series (included) |
| Lane departure | Series (included) |
| Driving dynamics control | Electronic Stability Programme |
| Traffic sign recognition | Series (included) |
| Intelligent speed assistant | Series (included) |
| High-beam assistant | Series (included) |
| Parking aid | Series (included) |
| Parking aid designation | front and rear |
| Hill start assist | Series (included) |
| INTERIOR |
|---|
| Light sensor | Series (included) |
|---|---|
| Air conditioning | Series (included) |
| Radio | Series (included) |
| Digital radio reception (DAB) | Series (included) |
| Hands-free system | Series (included) |
| Smartphone integration (Android / Apple) | Series (included) |
| Window electric lifter (front) | Series (included) |
| Window electric lifter (rear) | Series (included) |
| Rear headrests | Series (included) |
| Rear head restraints | Series (included) |
| EXTERIOR |
|---|
| LED headlights | Series (included) |
|---|---|
| Central locking system | Series (included) |
| Emergency function | Series (included) |
| Alloy wheels | Series (included) |
| Metallic paint | Optional (extra charge) |
| WARRANTY MG MG4 Electric Maximum Range Comfort 2022 |
|---|
| Car warranty | 7 years or 150,000 km |
|---|---|
| Paint warranty | 7 years or 150,000 km |
| Rust warranty | 7 years or 150,000 km |
Similar Electric Cars
Other MG E-Cars